Yenidoğan Bebekte Silme Banyosu Nedir ?

Göbek bağı düşmemiş bebeklerin temizliği için silme banyosu yaptırılır. Silme banyosunda bedene su dökmek yerine ıslak bezle tüm vücut temizlenir. Amaç vücudun temizlikten zarar görmesini engellemek aynı zamanda vücudun mikrop ve enfeksiyon kapmasını önlemektir. Silme banyosu bebek için son derece önemlidir. Yapılmadığında bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Baştan savma özentisiz yapmak bebek sağlığını tehlikeye sokar. Silme banyosu yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Silme Banyosu Nasıl Yapılır ?

Banyo yaptırmak için gerekli malzemeleri önceden hazırlayın. Silme banyosu için küçük leğen, kap, yeterli miktarda su, küçük havlu, temizlik bezi, bebek şampuanı, temiz giysi, alt bezi gibi malzemeleri yanınızda hazır bulundurun.

Oda sıcaklığı 26 derece olsun. Temizliği yapacak kişi temizlik öncesi ellerini bol sabunlu su ile yıkasın. Sıcaklığı iyi ayarlanmış suyun içine temizlik bezini koyun.

Temizliğe ilk gözlerden başlanır. Ilık su içine ıslatılan bez sıkılarak gözler yavasça içten dışa dogru silinir. Her göz için ayrı bez kullanın. Burun ve kulak çevresini de aynı şekilde temizleyin. Kulak arkası temizliğine özen gösterin. Kulak içine kesinlikle birşey sokmayın.

Bebek Nasıl Kurulanır ?

Bebeğin cildi hassastır. Silme banyosu yaparken bebeğinize çok nazik olmanız gerekmektedir. Havluya yavaşça dolayarak kurulama işlemi yapın. Bebek sırt üstü yatırılıp havlunun bir kenarı ile kurulama yapılır. Bebek sırtı boyun beline kadar iyice temizleyin. Bebeğin alt bezi açıp bacak, ayak ve parmakları temizleyin. Kurulama işlerini sağlıklı bir biçimde yapılmadığı sürece pişik ve tahrişe neden olur. Bebeğin genital bölgesini yukardan aşağı doğru temizleyin. Bebeğe gerekirse pişik bakımı yapın. Bebek için koruyucu krem kullanın.

Silme banyosu yaparken göz yakmayan şampuan ile başa nazikçe önden arkaya doğru masaj yapılır.  Banyo sonrası kullanılan tüm malzemeleri temizleyip öyle kaldırın. Banyo yaptırırken sözsüz müzik ile bebeği sakinleştirin.  Banyo sonrası bebeğe masaj yapın. Masaj bebek ile anne arasında bağı kuvvetlendirir. Bebek masajı hakkında bir fikriniz yoksa Bebek Masajı Nasıl Yapılır isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.