Yenidoğan Bebek Sarılığı Nedir ?

Yenidoğan bebeklerde görülen en önemli sağlık sorunlarından birisi yenidoğan sarılığıdır. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen her 10 bebeğin 6 sında yenidoğan sarılığı görülür. Erken doğumla dünyaya gelen her 10 bebekten 8 tanesinde yenidoğan sarılığı görülür. En yaygın görülen sarılık fizyolojik sarılık türüdür. Tehlikeli bir durum değildir. 15 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Yenidoğan sarılığı bebeğin karaciğer bölgesinde aşırı üretilen bilirubinden kaynaklanır. Bilirubin üretiminin fazla olmasından dolayı karaciğer artık işlevini yerine getirmekte zorlanır. Bu durum yenidoğan sarılığı oluşumunu tetikler. Vücuttan atılması gereken maddeler dokularda birikmeye başlar. Bilirubin sarı renkte pigmentlere sahiptir. Kanda aşırı miktarda birikerek bebeğin derisine nüfus eder. Bebek sarı renkli görünmeye başlar. Bebeğin göz akı yavaş yavaş sararmaya başlar. Sarılığın giderek koyulaşmaya başlaması patolojik sorunlara işaret eder.

Yenidoğan Sarılığı Olan Bebekte Neler Olur?

Yenidoğan sarılığı olan bebekler daha fazla uyumaya başlar. Annelerini emme seviyesi de azalır. Beyni etkileyen sarılıklarda bebek tiz sesle ağlamaya başlar. Bebek başını geriye atar ve havale geçirebilir. Böyle durumlarda bebekler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Sarılık bebeklerde zeka gelişimi başta olmak üzere psikomotor gelişim geriliği işitme ve görme sorunlarına yol açar.

Yenidoğan Bebek Sarılığı

Yenidoğan sarılığı anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Erken doğan bebeklerde büyük risk taşır. İlk 24 saat içinde sarılık teşhisi konan bebeklerde tehlikeli olabilir. Emme sorunu olan annelerde ve 2 haftadan uzun süren sarılık durumlarında mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Büyük kardeşten birisi daha önce sarılık olan çocuklarda sarılık görülme riski büyüktür.

Sarılık 2 haftada kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Fototerapi ışık tedavisi uygulanır. Gerekirse bebeğe kan değişimi yapılır. Erken doğuma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Karaciğerin tam olgunlaşmamış olmasına bağlı olarak yeterli anne sütü alamayan bebeklerde yaygın olarak görülür. Kan gurubu uyuşmazlığı olan ailelerin çocuklarında görülür. Bebeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi bu süreçte çok önemlidir. Bebeğin sağlık kontrollerini zamanında yapılması gerekir.

 

Yenidoğan Bebeğin Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.