Yenidoğan Bebeğin Fizyolojik Yapısı

Yenidoğan bebeğin fizyolojik yapısını bilmek tüm anne ve babalara olumlu katkılar sağlar. Bebekte gerçekleşen normal olmayan durumların tespit edilmesini kolaylaştırır. Yenidoğan bebeğin fizyolojik özellikleri şunlardır:

YENİDOĞAN BEBEĞİN DUYULARI

Yenidoğan bebekler seslere cevap verirler. Koku duyuları henüz gelişmemiştir. Koku duyusu ancak 4.aydan sonra gelişir. Parmakla avucuna dokunduğunuzda avucunuza sarılır. Yanağına dokunulduğunda meme arayışına girer. Görmesi net olmayan bebekler ancak 1 ay sonra 1 metre uzağını görmeye başlarlar.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN VÜCUT ISISI

Doğumla birlikte bebeğin vücut ısısında ani düşüşler görülür. Günlük 55 kaloriye ihtiyaç duyan bebekler 1 hafta sonra 120 kaloriye ihtiyaç duyarlar.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN SOLUNUMU

Yenidoğan bebeklerin oksijen ihtiyacı çok fazladır. Gaz alışverişinin yeterli olması solunum için önem taşır. Dakikada en az 30 defa soluk alıp verir. Zamanla bu sayı 20’ye kadar düşer. Bebekler ilk etapta karın kasları ile solunum yaparlar.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN DOLAŞIM SİSTEMİ

Bebeklerin kalp atışı dakikada 120 ile 160 arası değişir. 1 yaşına gelinceye kadar bebeklerin kalbi çok hızlı atar. Kalbin düzenli çalışması ile bu sayı azalmaya başlar. Bebekler doğumdan sonra 3 ay içinde çok hastalanmazlar. Bağışıklık sistemleri çok güçlüdür.

YENİ DOĞAN BEBEĞİN SİNDİRİM SİSTEMİ

Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi henüz gelişmemiştir. Bu yüzden anne sütünde her şey bulunur. İlk 6 ay anne sütü dışında gıda verilmesi doğru değildir. Ek gıdaya ne zaman geçileceğini bilmiyorsanız Yenidoğan Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş Süreci isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Yağların sindirimi zor olmasına karşın karbonhidratların sindirimi kolaydır.

YENİDOĞAN BEBEĞİN REFLEKSLERİ

Bebekler dünyaya birçok reflekslerle birlikte gelirler. İstem dışı hareketlerimiz reflekslerdir. Reflekslerin birçoğu doğumdan sonra kaybolur.  Refleksler bebeğin yaşama uyum sürecini kolaylaştırır. Refleksler vücudun 2 tarafında da görülür. Emme refleksi 6.ayda, arama refleksi 12. ayda kaybolurken göz kırpma refleksi kalıcı reflekslerdir hayat boyu devam eder.

Bebeğinizin büyümesiyle vücudunda bir çok değişiklik olur. Bu değişiklikler için Bebeklerde Büyüme ve Gelişme isimli yazımıza göz atmanızda fayda var.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.