Yenidoğan Bebeğin Banyo Temizliği Nasıl Yapılır ?

Yenidoğan bebeğin sağlıklı bir yaşam sürmesi için kişisel bakım ve temizliği çok önemlidir. Kişisel bakım ve temizlik denilince akla ilk olarak bebek banyosu gelir. Bebek banyosu bebeğin gelişimini destekler. Bebeğin istahını açar. Bebeğin uyku düzeni düzene girer. Bebeğin ilk banyosu göbek bağı düştükten sonra yapılır. Göbek bağı düşünceye kadar bebeğin hijyenik ortamda kalması gerekir. Aksi taktirde bebekte enfeksiyon ve buna bağlı olarak pişik meydana gelir. Bebeği mikroptan ve hastalıktan korumak için silme banyosu yaptırılır. Bebeğinizi pişikten korumak için Bebeklerde Pişik Olumuşu isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Yenidoğan Bebekte Silme Banyosu

Göbek bağı düşünceye kadar bebek banyosu için silme işlemi yaptırılır. Silme banyo işi yumuşak ve temiz bir bezle yapılır. Bez sabunlu suyla ıslatılıp bebeğin tüm vücudu yumuşak bir şekilde nazikçe tahriş etmeden silinir. Silme işleminden sonra durulama işlemi yapılır. Sabun kalıntısı bırakmak ve iyi kurulamamak bebeğin cildinde tahriş ve pişikler oluşturur. Bebeğin yüzüne su dökmemeye özen gösterin. Solunum sistemini sürekli kontrol altında tutun. Bebeğin kıvrım bölgelerini iyi kurulayın aksi taktirde pişik oluşabilir. Kurulamaya koltuk altı, kasık, ense ve makat bölümünden başlanmalıdır. Bebek yumuşak bir lifle göz yakmayan şampuanla yıkanmalıdır. Bebek yıkanırken onunla konuşmak banyoyu sevmesini saglayacaktır.

Banyo Süresi ve Sıklığı

Bebekler günde 1 defa banyo yaptırılmalıdır. Bu sayı sıcak yaz günlerinde ikiye çıkarılabilir.  Olumsuz hava koşullarında özellikle kış mevsiminde haftada 2 gün banyo yaptırılmalıdır. Banyo süresi 5 dakikadan az olmamalıdır. Bebek banyosu 15 dakikadan uzun sürmemelidir.

Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebek Banyosu

Özel durumu olan bebeklerin banyosunda daha hassas olmak gerekir. Cilt kuruluğu sorunu olan çocuklar için uygun cilt kremi ve şampuan tercih edilmelidir. Banyo her gün aynı saatte yaptırılmalıdır. Böylece vücut banyoya daha kolay alışır. Bebek banyosu uyku saatinden önce yapılmalıdır. Çünkü banyo çocuğu rahatlatıp gevşetir ve güzel bir uyku çekmesini sağlar. Banyo beslenme saatinden önce yaptırılmalıdır. Banyo yaparken kusma durumu böylece önlenmiş olur. Tok karnına banyo bazı bebeklerin banyo yaparken kusmasına neden olur. Bebek icin günlük program yapılırken mutlaka banyo saati de ayarlanmalıdır.

Banyo Ortamı ve Su Sıcaklığı

Banyo su sıcaklığı 36 derece su sıcaklığı 25 derece olmalıdır. Su sıcaklığı dirsekleri yakmayacak seviyede olmalıdır. Permatüre bebeklerde su sıcaklığı 28 derece olmalıdır. Banyo su sıcaklığı termometre ve dirsek ile ölçülür. Banyo ortamında hava akımı olmamasına dikkat edin. Bebeği korkutmamak için suya önce ayağı sonra tüm bedeni sokulur.

Bebek Banyosu İçin Neler Gerekir

Sağlıklı bir bebek banyosu için her şeyin önceden ayarlanması gerekir. Böylece vakit kaybetmeden bebeğinizi üşütmeden bir an önce banyosunu yaptırabilirsiniz. Bebek banyosu için şu hazırlıklar yapılması gerekir.

 • Geniş bir küvet
 • Su leğeni
 • Bebeğin altına serilecek kaymayı önleyen ağ
 • Yıkama kovası
 • Su dökme kovası
 • Havlu
 • Yumuşak lif
 • Göz yakmayan bebek şampuanı
 • Bebek giysileri
 • Bebek bezi

About Author

admin


2 COMMENTS ON THIS POST To “Yenidoğan Bebeğin Banyo Temizliği Nasıl Yapılır ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] Yenidoğan Bebeğin Banyo Temizliği Nasıl Yapılır? […]

 • […] Yenidoğan Bebeğin Banyo Temizliği Nasıl Yapılır? […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.