Sezaryen Olmadan Önce Neler Yapılır?

Sezaryen Olmadan Önce Neler Yapılır?

Sezaryen anne adayı için ciddi bir operasyondur. Bu operasyonun sağlıklı işlemesi için hazırlıkların yerinde yapılmış olması gerekir. Unutulan ve atlanan her detay anne ve bebek sağlığını tehlikeye atacaktır.  Sezaryen hazırlığı evde ve hastanede olmak üzere 2 şekilde yapılır. Bu hazırlıkların yapılmaması ameliyat sırasında veya sonrasında ciddi risk oluşturur.

EVDE SEZARYEN HAZIRLIĞI

İlk başta annenin evde Sezaryen hazırlığı yapması gerekir. Bu hazırlıklardan bazıları şunlardır. Anne bir gün öncesinden ılık duş alarak beden temizliğini yapmalıdır. Böylece operasyon sırasında vücudun enfeksiyon kapmasının önüne geçmiş olur. Anne genital bölgesindeki tüyleri operasyon öncesi kesmemelidir. Bu bölgeden enfeksiyon kolay kapabilir. Annenin kalıcı bir kronik rahatsızlığı varsa bu rahatsızlığa ilişkin tahlil ve raporlarını hastaneye götürmelidir. Annenin kullanmış olduğu ilaçlar varsa onları da götürmelidir. Doğum öncesi anne mutlaka doğum çantasını önceden hazırlamalıdır. Doktor önerisi olmadan kesinlikle annenin ilaç kullanması doğru değildir.  Sezaryen aç karnına yapılan bir operasyondur. Bu yüzden operasyon öncesi akşamdan 8 saat önce yeme içme kesilmelidir. Operasyon haftası ağır tuzlu ve baharatlı yemeklerden uzak durmalıdır.

HASTANEDE SEZARYEN HAZIRLIĞI

Evde hazırlık yapılmasına rağmen hastanede de bazı hazırlıklar yapılmalı. Sezaryen hazırlığı basite alınacak bir durum değildir. Anne ve baba adayı operasyon hakkında bilgilendirilmelidir. Operasyon riskleri anlatılıp gerekli imzalar alınmalıdır. Hastanede lavman ile bağırsaklar temizlenerek hasta doğuma hazırlanmalıdır. Muayene ve ultrason işlemleri yapılmalıdır. Tahlil ve belgeler hazırlanmalıdır. Anne adayının çekimi yapılır. Operasyon öncesi anneye su verilmez. Operasyon öncesinde anestezi doktoru, doğum uzmanı, hemşire, anestezi teknisyeni ve yardımcı ekip tam kıta hazır beklemelidir. Ameliyathane ısısı iyi ayarlanmalıdır. Soğuk ayarlanmalıdır. Böylece enfeksiyon riski azaltılmış olunur.

AMELİYAT SONRASI NELER YAPILMALI

Bebek doğduktan sonra temizlenir. Bebek ihtiyaç halinde kuvöze alınır. Anneye bol sıvı takviyesi yapılır. Anne ilk 6 saat yemek yememesi sağlanır. 6 saat sonra idrar sondası alınır. Anne ayağa kaldırılır. Operasyondan sonra anneye serum ile damardan ilaç takviyesi yapılır. Sezaryen sonrasında yapılan bandajlar ise 48 saat içinde çıkartılır.

Sezaryen doğumun neden yapıldığını bilmiyorsanız Sezaryen Doğum Neden Yapılır isimli yazımıza göz atmanızda fayda var.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.