Sezaryen Doğum Dikişleri İçin Neler Yapılır?

Sezaryen Doğum Dikişleri İçin Neler Yapılır?

Sezaryen doğum ciddi bir operasyondur. Bu operasyon sonrası iyileşmenin sağlanması için sezaryen doğum dikişleri düzenli olarak temizlenmeli ve pansuman yapılması gerekir.  Sezaryen operasyonunda rahim, fasyo, cilt altı ve doku katman bölgesine dikişler atılır. Dikiş atılmasının sebebi estetik görüntünün bozulmaması ve yaranın enfeksiyon kapmasını önlemektir.  Sezaryen yönteminde genelde cilt kesi yöntemi uygulanır. Kesiler genelde karın alt bölgesine yatay şekilde atılır.

Bazı özel durumlarda bu kesi göbek altından aşağıya dik şekilde atılır. Cildin altından atılan dikişler çoğu zaman görülmez.  Sezaryen doğum dikişleri eriyen dikiş malzemesinden yapılır. Dikişler seri bir şekilde atılıp tek tek atılmaz. Dikişlerde süreklilik esastır. Bu dikişlere halk arasında estetik dikiş adı verilir.

Sezaryen Doğum Dikişi Nasıl Yapılır

 

Sezaryen doğum dikişleri tek tek iple atılan dikişlerde dikiş malzemesi kendiliğinden erimez. Dikişler 15 gün içinde alınır. Yapıştırıcı bant ile dikiş atma ise kullanılan bir diğer yöntem olup şeffaf bant üzerine uygulanır. Yara kenarının birleşmesini sağlamak amacıyla atılır.  Estetik dikişler iç bölgeden atıldığı için dışarıdan fark edilmesi zordur. Sezaryen sonrası dikişler cildin üst tabakası epitel tabakaya atılır. Hastalar dikiş sonrası 3 gün banyo yapmaz Dikiş alanında birleşme ve dokuların eski duruma gelmesi 1 haftayı alır. Erimeyen dikişler ise uzman doktor tarafından 1 hafta sonra alınır. Sezaryen doğum dikişleri ilk atıldığı haftada vücutta ödemler ortaya çıkarabilir. Dikiş alanı sertleşir ve şişer. Şişliklerin artması durumunda doktora gitmek gerekir. Sezaryen doğumlarda dikiş bölgesinde ilk günlerde ağrı oluşmaması normal bir durum olup hafif ağrı ve yanma görülür. Cilt keşişi etrafında uyuşukluk meydana gelir. Uyuşukluğun geçmesi için hastanın iyi istirahat etmesi şarttır. Sezaryen doğum ile ilgili detaylı bilgiyi Sezaryen Doğum Neden Yapılır isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.