Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı bir gebelik için önceden hazırlık yapmak gerekir. Gebelik sürecinde sıkıntıları minimum düzeye indirmek için hazırlık yapmak önemlidir. İlk hazırlık uzman doktor jinekolog ile görüşmektir. Uzman doktor planlama sürecinde size büyük destek olacaktır. Gebelik öncesinde kan sayımı, ths testi, ultrasonografi, gibi gerekli muayene ve tetikler yaptırılmalıdır. Planlama 2 ay öncesinden başlanmalıdır. Anne adayı 6 hafta öncesinden mutlaka folik asit takviyesi almalıdır.

Gebelikte Beslenmenin Önemi

Sağlıklı bir gebelik sürecinde annenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Bu süreçte anne bol miktarda sebze ve meyve yemelidir. Besinler taze olmalıdır. Hijyenik ve doğal beslenmeye özen göstermelidir. Et, tavuk, yumurta, ve süt ürünleri tüketmelidir. Yağlı ve ağır beslenme programlarından uzak durmalıdır. Aşırıya kaçmadan yağlı ve proteinli ürünler tüketebilir. Vitamin açısından zengin omega 3 içeren besinler tüketmelidir.

Gebelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Sağlıklı bir gebelik sürecinde alkol ve sigara kesinlikle terk edilmelidir. Kahve içerdiği kafeinle bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden kahve tüketimi azaltılmalıdır. Aitli ve gazlı içeceklerden özellikle kola ve fantadan uzak durmak gerekir. Sıvı olarak ayran, taze sıkılmış meyve suyu tüketmelidir. Soda ve maden suları tercih edilmelidir.

Gebelikte Anne Psikolojisi Önemli

Gebelik sürecinde annenin psikolojik durumu çok önemlidir. Anne kaygı ve stresten uzak durmalıdır. Zor ve ağır işlerde çalışmamalıdır. Derin üzüntü ve acı yaşamamalıdır. Annenin moral seviyesi iyi olmalıdır. Ruhsal açıdan sağlıklı bir an ne sağlıklı bireyler dünyaya getirir.

Gebelik Sürecinde Spor Yapın

Gebelikte Sporun Önemi

Gebelik süresinde annenin spor yapması önemlidir. Hafif yürüyüşler gebelik sürecini rahatlatacaktır. Özellikle plates topu üzerinde hareket yapması annenin hantallaşmasını önleyecektir. Gebeliğe bağlı şişlikler azalacaktır.

Ağır aktivitelerden uzak durmalıdır. Ağır kaldırmamaya özen göstermelidir. Ev işlerine ara vermeli çok eğilip kalkması doğru değildir. Uyurken de sırt üstü yatmalıdır. Yüz üstü yatış pozisyonu bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Gebelik Sürecinde İlaç Kullanmayın

Gebelik  sürecinde ilaç almamak gerekir. İlaç kullanılacaksa uzman doktora danışılarak alınmalıdır. Bu süreçte bitkisel çaylardan ve bilinmeyen yöntemlerden uzak durmak gerekir. Doktor tavsiyesine uymak ve düzenli sağlık kontrollerinden geçmek gerekir.

Gebelikte Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

About Author

admin


2 COMMENTS ON THIS POST To “Sağlıklı Bir Gebelik İçin Neler Yapılmalı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] Sağlıklı bir gebelik için neler yapılmalı? […]

 • […] Sağlıklı bir gebelik için neler yapılmalı? […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.