Prematüre Bebek Nedir ?

Prematüre bebek gebelik haftasını doldurmadan doğan bebekler için telaffuz edilen bir sağlık sorunudur. 27. gebelik haftasını doldurmayan bebeklere Prematüre bebek denir. Bu bebekler akciğer gelişimini tamamlamadan dünyaya gelirler. Bu yüzden solunum sistemi yeterli düzeyde çalışmaz. Bu bebeklerde 20 saniyeden fazla solunum durması yaşar ve kalp atış hızları yavaşlar.

Prematüre Bebeklerin Gelişim Özellikleri Nelerdir ?

Prematüre bebeklerde dolaşım sistemi sorunu görülür. Oksijen gerekli organlara yeterli düzeyde ulaşamaz. Sarılığa bağlı beyin hasarları yaşarlar. Beyin damarları genişlemiş olan bu bebeklerin destek yapıları oldukça zayıftır. Kafa iç bölgelerinde kanamalar meydana gelir. Yağ dokusu az gelişmiştir. Bu yüzden cilt yoluyla ciddi ısı kayıpları yaşanır. Bebeklerin vücut ısılarını dengede tutmak çok önemlidir. Bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır. Bu yüzden kolay enfeksiyon kapıp hasta olurlar. Kronik akciğer rahatsızlıkları çok sık görülür. Özellikle 1kg altında doğan bebeklerde oksijen dengesizliği yaşanır. Bu bebeklerin yüzünde retinopeti gelişir. Bu durum bebeklerde görme kayıplarına neden olur.  Prematüre bebeklerde demir deposu azdır. Bu yüzden bu bebeklerde demir anemisi görülür.

Prematüre Bebek Bakımında Nelere Dikkat Edilir ?

Prematüre Bebek

 • Prematüre bebekler için doğum salonlarında mutlaka canlandırma koşulları önceden oluşturulmalıdır.
 • Prematüre bebeklerin vücut ısısı üşüme riskine karşı koruma altına alınmalıdır. O yüzden doğumdan sonra bebeklerin yıkanması doğru değildir.  Doğumdan sonra bu bebekler ısıtılmış temiz bir örtüye sarılarak vücut ısısı korunmaya çalışılır. Vücut ısı seviyesi 36,5 dereceye çıkarılmaya çalışılır.
 • Prematüre bebeklerin ortamına battaniye, ısıtıcı ve lambalar getirilerek ortam ısısı uygun seviyeye getirilmeye çalışılır. Bebeğin hava yolu açık tutulmaya çalışılır.
 • Prematüre bebeğe mümkün olduğunca az temas etmek gerekir. Temas bebeğin uyarıcılarını harekete geçirilir. Bebeğin oksijen ihtiyacını arttırır. Bebeğe temas öncesinde mutlaka eller bol sabunlu su ile dezenfekte edilmelidir.
 • Prematüre bebeklerin yeterli enerji miktarları karşılanması gerekir. Morarma durumları varsa oksijen takviyesi verilmelidir. Kan şeker seviyeleri kontrol edilmelidir. İV sıvısı takviyesi yapılmalıdır. Verilecek oksijen uzman doktor kontrolünde verilmelidir.
 • Prematüre bebeklerin solunum hızı, nefes alıp verme düzeyi, morarması, kalp hızları, vücut ısısı, akciğer grafisi sürekli kontrol altında tutulup takip edilmesi gerekir. Beklenmedik gelişmelerde ani müdahale gerekebilir.

About Author

admin


2 COMMENTS ON THIS POST To “Prematüre Bebek Nedir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] Bebek masajı özellikle düşük ağırlıklı doğan prematüre bebeklerde kilo artışına olumlu katkı sağlar. Bu yüzden ihmal edilmemelidir. Prematüre Bebek Nedir ? […]

 • […] daha azdır. Prematüre bebekler enfeksiyona karşı daha duyarlı bir yapıya sahiptir. Bkz: Prematüre Bebek Nedir ? Yenidoğan bebeklerin derilerinde su ve ısı kaybı daha fazla yaşanır. Bu yüzden bebekler […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.