Lohusalık Dönemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lohusalık Dönemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kadınların yaşadığı bunalımlı dönemlerden birisi de lohusalık dönemidir. Doğumdan sonra gerçekleşen ilk 2 aylık sürece lohusalık dönemi denir. Bu dönemde annede ciddi ruhsal ve fiziksel değişimler yaşanır. Bu dönem çok  kritik bir dönemdir. Birçok anne bu dönemde ruhsal çöküntüye girip intihar eğilimleri gösterebilir.

Lohusalık Döneminde Neler Olur?

 Lohusa döneminde kadın kanama ve akıntılarına dikkat etmelidir. Sağlığını önemsemelidir. Bu dönemde dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Güne sabah kahvaltısı ile başlanmalıdır. Bu süreçte anne doğal ve katkısız besinler tüketmelidir.  Lohusalık döneminde annenin uyku düzeni çok önemlidir. Bu süreçte mutlaka uykusunu almalıdır. Bebeği uyuduğunda anne de uyumalıdır.  Ayrıca bu dönemde anne stres, kaygı ve endişe gibi duygulardan uzak durmalıdır. Bütün vaktini kendine ve bebeğinin sağlığına ayırmalıdır. Bu süreçte eşler anne adayına destek olmalıdır.

Lohusalık dönemi anneleri bebeğini emzirmede sıkıntı yaşayabilir. Bebeğin emmemesi durumunda annenin memesinde süt birikir ve bu biriken sütler anneye baskı yapar. Bu yüzden süt pompası ile annenin sütü sağılmalı ve anne hafifletilmelidir.  Anne emzirme sonrasında mutlaka göğüs ucunu ıslak bezle temizlemelidir. Bebeğin pamukçuk olmaması için bu gereklidir. Emzirme 20 dakikadan fazla olmamalıdır. Her göğüste mutlaka emzirilip süt sağımı yapılmalıdır. Anne bu süreçte gün boyu uygun sutyen takmalıdır.

Lohusa döneminde ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak gerekir. İlaç almak istenildiğinde mutlaka uzman doktora danışarak kullanılmalıdır. Lohusa döneminde bitki çayı kullanımı doğru değildir. Zararsız olarak bilinen bitki çayları bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Lohusalık Dönemi Alkol ve Sigara Kullanımı

Hamilelikte Sigara İçmek

Lohusalık dönemi yaşayan anneler sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalıdır. Bağımlılık yapan alışkanlıkları varsa terk etmelidir.  Lohusa döneminde anne beslenmesine dikkat etmelidir. Aşırı yağlı, baharatlı yemeklerden uzak durmalıdır. Özellikle gaz yapan besin guruplarından uzak durmalıdır.

Lohusalık dönemi şikayetlerinden biri de annenin aşırı hassas ve duygusal olmasıdır. Bu yüzden anne çevresindeki insanlarla olaylara ve durumlara bunu bilerek yaklaşması gerekir. Annenin ani duygusal çıkışlarına sert tepki verilmemeli anne bu süreçte desteklenmelidir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Lohusalık Dönemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] Lohusalık Dönemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir? […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.