Hamilelikte Yolculuk Yapmak

Hamilelikte Yolculuk Yapmak

Hamilelik döneminde sorun yaşamayan anne adayları için, olumlu şartlarda seyahat etmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak yapılacak olan yolculuğun mesafesi ve süresi, kara, hava, deniz ya da demiryolu yolculuğu olup olmadığı gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Aşırı hız, aşırı engebeli yollar, türbülansa giren uçaklar, aşırı dalgada seyreden gemiler gibi olumsuzluklar yaşanmadığı sürece anne adaylarının yolculuk yapmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelikte Yolculuk Neden Önemlidir?

Hamile olan anne adayları çok zorunlu bir durum olmadığı sürece yolculuk yapmaktan çekinirler. Çünkü kendi içlerinde bazı kaygıları barındırır ve endişelenirler.

 • İdrara sık sık çıkmak;Anne adayları sık idrara çıkmaları gerektiğinden hem toplu taşıma araçlarında hem de şehirlerarası yollarda sıkıntı yaşayabilirler. Özellikle uzun şehirlerarası yolculukta sadece molalarda ihtiyaç gidermek onları sıkıntıya sokabilir.
 • Beslenme düzeninin aksaması; Hamile olan anne adayları yolculuk sırasında rastgele yerlerden bir şeyler yememeli, yol kenarlarındaki kaynağı belli olmayan sulardan içmemelidir. Mutlaka kapalı cam şişe su tüketmeli ve bol su içmelidir. Ayrıca kendisi için önceden hazırlayacağı yiyecekleri yemeyi tercih etmelidir.
 • Yolculuk hapı kullanımı;Hamileliğin ilk üç ayı bulantıların en çok göründüğü dönemdir. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce doktoruna danışarak, bebeğine zarar vermeyecek bulantı hapları kullanmanızda bir sakınca olup olmadığı konusunda danışmalısınız.
 • Uzun süre oturmamalı kısa yürüyüşler için ortam yaratmalıdır;Özel oto ile yapılacak yolculuklarda saat başı mola vererek kısa yürüyüşler yapılmasında fayda vardır. Ancak otobüs yolculukları bu konuda sınırlı molalar nedeni ile hamile anne adayları için sıkıntı yaratabilir. Yine de her molada aşağıya inip kısa yürüyüşler yapılmasında yarara vardır.
 • Hamilelerin araba kullanması;Hamile olan anne adaylarının gebelik döneminde herhangi bir sorunu bulunmadığı sürece son aylarda dahi araba kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat emniyet kemerinin bağlanması, üst kemer iki göğüs arasından geçirilip yandan indirilirken, alt kemer karın altından yani kasıklardan yan tarafa çekilerek kilitlenmelidir. Böylece anne karnındaki bebek zarar görmemektedir. Emniyet kemerini ayarlamak kadar koltukların ve aynaların da ayarlanması gerekmektedir.

Yolculuğa çıkacak olan hamilelere öneriler;

Herkes yolculuğa çıkmadan önce bazı hazırlıklar yapar ve yanına alacaklarını belirler. Hamilelerde ise bu çok daha önemlidir. Yolculuğa çıkmasında herhangi bir engel olmaması durumunda anne adaylarının dikkat etmesi gereken konular;

 • Yolculuğa çıkacak olan anne adayları bol ve çok rahat elbiseler giymelilerdir. Ayrıca mevsime uygun rahat ayakkabı ya da terlik giymeli hatta 1 numara büyük yedek terlik de almalıdır. Çünkü yolculuk boyunca sallanan ayaklar şişeceğinden ayakkabı ayağı sıkabilir.
 • Her molada bilmediği şeyleri yiyip içmemek için önceden hazırladıkları su, meyve ve atıştırmalıklardan yanlarına almalıdır.
 • Bel ve boyun için kullanılan, seyahat yastığı olarak adlandırılan yastıklardan mutlaka edinmelidir.
 • Kâğıt havlu, ıslak mendil ve kolonya gibi malzemeleri seyahat çantasından eksik etmemelidir.
 • Tuvalet ihtiyacını evde gidermeli, yollarda çok temiz olamadıkça rastgele yerlerde tuvalete girmemelidir.
 • Yedek kıyafet ile mevsime göre, hırka, şemsiye, güneş gözlüğü, şapka, yağmurluk, şal gibi gerekli olacak malzemeleri yanlarına almalılardır.

Hamilelikte Yolculuk Seçenekleri Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk üç ayı bulantı, kusma, kokulara hassasiyet gibi nedenlerle en zor geçen dönemdir. Bu nedenle bu süre içinde mecbur kalmadıkça yolculuk yapılması önerilmez. Çünkü bu dönem aynı zamanda kanama ve düşük riskinin de yüksek olduğu dönemdir. Ayrıca doğuma yakın yani son ayda da yolculukta risk oluşturmaktadır. Çünkü artık bebek büyümüştür, doğum yaklaşmıştır ve erken doğum riski daha da artmaktadır.

Özel otomobil ile tren yolculuğu tercih edilmelidir. Trende sık sık kalkıp dolaşma olanağı vardır. Aynı şekilde özel otomobilde de istediğiniz zaman mola vererek kısa yürüyüşler için ortam yaratılmaktadır. Fakat yine de 5 ile 6 saat üzerindeki yolculuklar önerilmemektedir. Uzun süren yolculuklarda,

 • Ayaklar ve ayak bilekleri şişer,
 • Uzun süre hareketsiz kalmaktan kan pıhtılaşması oluşur,
 • Pıhtılaşma bacak damarlarından akciğere geçerek “Akciğer Embolisi” rahatsızlığına sebep olur ve bu çok tehlikeli bir durumdur.

Uçak yolculuğu anne adayları için en uygun olan yolculuk aracıdır. Kabin basıncı ile türbülans olmadığı sürece sorun yoktur. En güvenli yolculuk aracıdır. Ancak hamileliğin son aylarında uçak şirketleri doktordan rapor talep etmektedir. Hatta uçak yolculuğu kıtalar arası ise uçak şirketleri daha detaylı ve titiz davranmaktadır. Uçakta ise koridor tarafındaki koltuğa oturmayı tercih etmeli hem tuvalet ihtiyacı için hem de ayak uzatma veya oturma pozisyonunu değiştirmek için kolaylık olmasını hesap etmelidir.

Deniz yolculuğu keyifli olduğu halde normal şartlarda bile çalkalanma nedeni ile bulantıya sebep olacağından pek tercih edilmemelidir. Ancak mevsime göre dalga şiddeti değişeceğinden tamamen anne adayının tercihine bırakılmalıdır.

Hamilelikte Yurt Dışı Yolculuk Riskleri;

Anne adayları zorunlu olmadıkça yurt dışı yolculuklarını tercih etmemelidir. Çünkü;

 • Bulaşıcı hastalık riski olabilir. (Sıtma, sivrisinek ve böcek ısırmaları, soğuk algınlığı ve farklı enfeksiyonlar, ishal ve değişik virüsler) gibi göz önünde bulundurmalıdır.
 • Alışılmadık farklı yiyecekler tüketmemelidir.
 • Bilinmeyen sular içilmemelidir.
 • Sebze ve meyveler yıkanıp ya da pişirilmiş halleri ile tüketilmelidir.
 • Az pişmiş ya da çiğ et tüketmemelidir.

Bu maddeler kişiye göre ve gidilecek olan yabancı ülkeye göre yeni maddeler ilave ederek çoğaltılabilir.

Hamilelikte Hangi Durumlarda Araba yolculuğu Yasaktır?

Sorunlu hamilelik geçirilen durumlarda her tür yolculuk anne adayı için risk oluşturmaktadır.

 • Kanama ve lekelerin görülmesi,
 • Erken su gelmesi,
 • Karın kasılmalarının başlaması,
 • Tansiyon yükselmesi,
 • Aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve halsizlik hali,
 • Aşırı derecede bulantı ve kusma hali,
 • Şiddetli baş ağrısının görülmesi,
 • İshal ve bağırsak enfeksiyonları gibi durumlarda anne adaylarının yolculuk kesinlikle önerilmemektedir.

Bu maddelere kişiye göre değişen başka maddeler de ilave edilebilir. Bazı hekimler hamileliğin son ayında yolculuğu sakıncalı bulurken, bazı hekimler risk olmadıkça sakınca görmemektedir.

Hamilelik süresi boyunca tüm kurallara uyarak aşırı titiz davranıldığı halde bazı zorluklarla karşılaşan anne adayları da olabilmektedir. Buna karşılık hamile olduğu halde günlük yaşantısında hiçbir değişiklik yapmayan hatta doğum sancısı başladığında arabasını kendisi kullanarak hastaneye giden anne adayları da vardır. Bu gibi durumlar genelde anne adayının yapısı ile alakalı durumlardır.

Sonuç olarak şartlar ne olursa olsun anne adaylarının doğumun son günlerine bırakılmaması gereken hastane çantası olmalıdır. Hastane çantası çok önceden hazırlanmalı anne için ayrı, bebek için ayrı çantalar düzenlenmelidir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte Yolculuk Yapmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.