Hamilelikte Tatlandırıcı ve Light Ürünler Kullanılabilir Mi?

Hamilelikte Tatlandırıcı ve Light Ürünler Kullanılabilir Mi?

Hamilelikte anne adayı doğru ve sağlıklı beslenmelidir. Çünkü anne adayının beslenmesi ile karnındaki bebekte beslenecektir. Hamilelikte light ürünlerin ya da yapay tatlandırıcıların kullanılması durumunda, bugüne kadar yan etkilerinin görülmemiş olması sakıncalı olmadığı anlamına gelmez. Yine de doktora danışılarak kullanılıp kullanılmamasına karar verilmelidir.

Hamilelikte Light Ürün Kullanılır Mı?

Yapay tatlandırıcılar, bazı yiyecek ve içeceklerin içine ilave edilerek tüketilen gıdayı tatlandırırlar ama kalori vermezler. Fakat hamile anne adayları için bu konuda geniş kapsamlı bir araştırma yapıldığı da söylenemez. Pek çok doktor ve diyetisyenler hamile bir anne adayının hamileliği sürecinde yapay tatlandırıcı ve light (diyet) ürün kullanmasında hiçbir sakınca görmediği gibi, bir kısım hekimler ise tatlandırıcılar ile ilgili kesinlikle bebekte ciddi boyutlarda rahatsızlıklara neden olabileceğini savunmaktadır. Genel anlamda tatlandırıcıların şeker içermemesi ve kalori yapmaması cazip geldiği için, hamile olsun ya da olmasın çok sayıda yetişkin, bu tür ürünleri kullanmaktadır.

Tatlandırıcıların İçeriği Nedir?

Piyasada çok sayıda serbest olarak satılan tatlandırıcı ve tatlandırıcı ile üretilmiş gıdalar bulunmaktadır.

Aspartam; Kesme şekerden 180 kat daha tatlıdır. Kimyasal olarak aspartat fenilalanin aminoasitlerinden oluşmuş bir dipeptidin metil esteridir. Güvenilirliği konusunda ciddi tartışmalara neden olmuştur. Bu nedenle üzerinde fenilketonuri hastalığına yönelik olarak bir uyarı yazısı bulunmaktadır. Fenilketonüri, kalıtsal metobolik bir hastalıktır. Doğan bebekler proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asiti metobolize edemezler. Böylece, bebeğin gelişmekte olan beyninde bazı hasarlara neden olur ve sinir sistemini olumsuz etkileyerek ileri derecede zihinsel özürlü olmasına yol açar. Aspartam dışında, sukraloz, sakkarin, asesulfam, potasyum, steviosid gibi daha pek çok tatlandırıcı maddeler bulunmakta ve piyasada serbest olarak satılmaktadır.

Sakarin;En çok tüketilen tatlandırıcılar arasında olan ürün içeriğinde, bebeklere zarar verebileceği maddeler içerdiği iddia edilse de resmi bir takip süresi ve uzun süreli bir gözlem söz konusu olmadığından kesinleşmemiştir. Sakarinin, doğum defektlerini artırdığına dair bir tespit bulunmamakla birlikte hem annede hem de bebekte mesane kanseri riskini artırdığı iddia edilmektedir. Anne adayı sakarin aldığında bu sakarin, plasenta yoluyla bebeğinin de kan dolaşımına geçtiği bilinmektedir. Anne adayı fazla miktarda sakarin tükettiğinde bu sakarin bebeğin mesanesinde daha uzun süre kalacağından mesane kanseri riskini artırabilmektedir. Bu nedenle gebelikte sakarin kullanımı hem eskisi kadar fazla değildir hem de doktorlar tarafından önerilmemektedir.

İsimleri farklı da olsa diğer tatlandırıcılar ve tatlandırıcı kullanılan diyet ürünler kesin olarak zararlıdır denmese de küçük bir ihtimal de olsa bebeği olumsuz etkilememesi için uzak durmakta yarar vardır.

Hamilelikte Tatlandırıcılar Ne Kadar Sağlıklıdır?

Tatlandırıcıların içeriği, dozları, kullanma miktarı ve kullanım süresi gibi bilgilerin mutlaka ambalaj üzerinde bulunması gerekmektedir. Paket üzerinde yeterli açıklama var diye (sınırsız tüketilebilir) düşüncesi yanlıştır. Böylece (Light üründür zararsızdır) diye düşünerek normalin üzerinde tüketmek herkes için zararlı olduğu gibi hamileler için, özellikle de bebekler için çok daha riskli bir durumdur.

Light ürün denildiğinde, yağı alınmış, karbonhidratı azaltılmış ürünler olduğu anlaşılmalıdır. Örneğin, diyet yoğurt, diyet süt, diyet bisküvi, diyet galeta gibi gıda ürünleridir. Diyet süt veya diyet yoğurt gibi gıdalar, hamile olan anne adayları için tavsiye edilir. Ya da diyet galeta, bisküvi gibi gıdaların da hamileler tarafından tüketilmesinde bir sakınca görülmemektedir. Ancak, şeker yerine yapay tatlandırıcıların kullanıldığı gıdalar hamileler için kullanıma uygun değildir. Paketlenerek piyasaya sürülen diyet ürünlerin içinde sayısız katkı maddesi bulunmaktadır. Raf ömürlerinin uzatılması için farklı katkı maddeleri de içermektedir. Bu ürünleri tüketmek herkes için zararlı olsa da özellikle hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesi çok daha riskli olmaktadır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Diyet ürünler, tatlandırıcılar çok zorunlu kalmadıkça tüketilmemelidir.
  • Sütlü tatlılar ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir.
  • Asitli içecekler ve meyve suyu gibi içeriğinde yapay tatlandırıcı kullanılarak üretilen içecekler kesinlikle tüketilmemelidir.
  • Doktora ve diyetisyene danışmadan kullanılması sakıncalıdır.
  • Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı gibi bakanlıkların iş birliğinde sıkı bir denetim yaparak onay verdikleri gıdaların tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır. Hamile olan anne adaylarının doktor onayı ile yiyecekleri diyet ekmekleri bile danışmaları tavsiye edilmektedir.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.