Hamilelikte Kedi Beslemek Güvenli Mi?

Hamilelikte Kedi Beslemek Güvenli Mi?

Evde evcil hayvanlar beslemek büyük sorumlulukları olan bir iştir. Üstelik sadece zevk için hayvan beslemek bencilliktir. Çünkü temizliği, beslenmesi, bakımı ve aşıları aksatılmamalıdır. Üstelik kedi bakımı köpek bakımı kadar zor olmasa da daha hassasiyet isteyen bir iştir. Çünkü, evde kedi bakıldığında kediler hem yemek hem tuvalet ihtiyacını evde karşılayabildiğinden dışarıya çıkarılmak zorunda değildirler. Fakat yemek ve su kapları günlük temizlenmeli, aynı şekilde tuvaletleri de günlük temizlenmelidir. Ayrıca kedilerin dışarıya çıkmaması ve diğer kedilerden uzak tutulması onların özellikle hastalık kapmaması için önemlidir.

Hamilelikte Kedi Beslemek Güvenli Midir?

Kediler evde bakılabilecek en ideal hayvanlardır. Özel bir itina gerektiren kedi bakma işi, özellikle evde hamile varsa daha fazla özen gösterilerek yapılmalıdır. Evde beslenilecek kedinin tercihan yavru kedi olması, annesi sütünden ayrıldıktan sonra hemen diğer kedilerle çok temas etmeden sahiplenilmesi tavsiye edilir. Böylece hem sağlık açısından daha güvenli hem de sahibine uyum sağlaması açısından daha avantajlı bir ortam yaratılmış olur.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kedinin evde özel bir yeri olmalıdır.
 • Beslenme alışkanlığını hemen ve doğru kazanabilmesi için yemek ve su kabı hep aynı yerde tutulmalı ve temizliği günlük yapılmalıdır.
 • Özel satılan kedi kumları tercih edilmelidir. Özellikle evde hamile varsa kokulu kedi kumu kullanılması kötü kokuları da hapsedeceğinden tercih sebebi olmalıdır. Tuvalet kabı ve kedi kumu da tuvalet alışkanlığını çabuk kazanabilmesi için aynı yerde tutulmalıdır. Günlük temizliği yapılması gereken kedi tuvaleti, özellikle evde hamile varsa günde iki defa yapılması önerilir.
 • Aşıları muntazam olarak yapılmalı ve hiç aksatılmamalıdır.
 • Kedi bakımı için evde bazı aparatlar kullanmak sterilize bakımından önemlidir. Dökülen tüyleri toplamak için, yapışkanlı rulo kullanmak, pislenen yeri (tuvalet alışkanlığını kazanana kadar) sirkeli su ile temizlemek, haftada iki defa kedinin özel tarağı ile taranması kısmen de olsa rahatlatıcı çözümlerdir.
 • Aslında çok sık rastlanan bir durum olmasa da bazı hamile anne adayları, hamileliğinin hormonal dengesizlikten dolayı koku hassasiyeti, bulantı ve kusma dönemlerinde kedilerini bir yakınına emanet ederler. Bu durumda kedi yerini yadırgayabilir. O yüzden de ya kedi ile beraber yabancılık çekmemesi için, tuvaleti ve yemek kapları varsa özel olarak üzerinde yatmayı sevdiği bir örtüsü ya da yatağı onlarda kedi ile beraber gitmelidir. Ya da kedi başka bir oda da bakılmalı hamile anne adayının hassasiyeti geçene kadar bakımı ile evdeki başka biri ilgilenmelidir.

Kediler Anne Adayına Bebeğe Ne Gibi Zarar Verebilir?

 • Kedinin tırmalama huyu varsa ve tırnak bakımı düzenli yapılmıyor ise, derin tırmık atılan yerde enfeksiyon ve mikrop kapma riski vardır. Fakat bu sadece hamile anne adayları için değil evde kedi besleyen herkesin karşılaşabileceği bir risktir.
 • Kedilerde bulunan toksoplazma ( toxoplazma) adı verilen parazitin hamile olan anne adayına geçmesi risklidir. Bu durum bebeği olumsuz etkileyeceğinden; kanama, düşük, erken doğum ve sarılık, anne karnında bebek ölümleri, beyinde su toplanması, zeka geriliği, işitme problemleri, görme sorunları, gelişme geriliği gibi riskleri meydana getirmesi olası bir durumdur.
 • Kedinin kıllarının farkında olmadan yiyeceklere bulaşması ve bilmeden yiyeceklerle birlikte yutulması gibi durumlarda tehlikelidir. Çünkü kedinin yutulan kılı değil ama kılın üzerindeki parazitlerin kist yapma riski yüksektir.

Halk arasında karaciğere yapışan kedi kılı risklerinden bahsedilse de çoğunun abartı olduğu, temiz ve bakımlı bir kedinin kılı ile kazaktaki kılın yutulması arasında bir fak olmadığı da savunulmaktadır. Veterinerler bakımı ve temizliği ile aşıları yapılan, çiğ et, süt tüketmeyen kedilerde ve hazır mama dışında başka bir şey verilmeyen kedilerde kıl yutulsa da kist riskinin olmadığı söylenirken bir kesim veterinerler kedinin temizlik derecesinin tartışmalı bir konu olduğunu ve risklerin sanılandan fazla olduğunu savunmaktadır.

Anne Adayının Kedi Beslerken Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde anne adayından başka kedi bakımı ile ilgilenebilecek kimse yok ise, anne adayı daha dikkatli olmalıdır. Fakat en doğru olan hamilelik sürecinde kedi bakımını geçici bir süre için başkasının üstlenmesidir.

 • Kedi kumu temizlenirken eldiven giyilmelidir. Ve işlem bitince eller bol su ve sabun ile temizlenmelidir.
 • Çiğ et, çiğ süt verilmemelidir. Hazır mama ve konserve ile beslenmelidir.
 • Kedi sık yıkanmalı, kurulanmalı ve sık sık taranmalıdır.
 • Kediye özel, küvet, kaplar, oyuncaklar, katı ve sıvı mama kapları farklı yerlerde tutulmalı ve sık sık çamaşır suyu ya da sirke ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir.
 • Kediyi öpmek, sarılmak ve birlikte uyumak gibi davranışlar anne adaylarının yapmaması gereken davranışlardır.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte Kedi Beslemek Güvenli Mi?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.