Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu %10 oranda gözlemlenmektedir. Gebelikten önce yada gebelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu geçiren üç kadından birinde enfeksiyonun tekrarlanma olasılığı vardır.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu; idrar torbası iltihabı yani sistit ve böbrek iltihabı olarak iki çeşittir. Böbrek iltihabı; idrar torbası iltihabı tedavi edilmediğinde gerçekleşir ve daha tehlikelidir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu genellikle idrar torbası iltihabı olarak görülür ve sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar yaparken yanma hissi, zorlanma ve alt karın bölgesinde ağrıya sebep olurken bazen belirti vermeden ilerler. Bu yüzden doktorların düzenli olarak idrar tahlili istemesi ve gebenin de vücudunu iyi bir şekilde gözlemlemesi kendini ve bebeğini olumsuz sağlık koşullarından koruyabilmesi için son derece önemlidir.

Doğru tedavi edilemeyen idrar yolu enfeksiyonun, böbrek iltihabına dönüşme olasılığı gebeliğin son 3 ayında %20 ila %40 arasındadır. Böbrek iltihabının da tedavi edilmemesi durumunda erken doğum söz konusu olabilir. Böbrek iltihabının belirtilerinde idrar yolu enfeksiyonuna ek olarak yüksek ateş, belde ağrı, titreme ve kanlı idrar görülebilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Geçirmemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Her şeyde olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonunda da en önemli şey yeterli su tüketmektir. Her gün en az 3 litre su tüketilmelidir.

-Her gün 3 litre su tüketmek bunaltıcı bir şey olduğu için çay, kahve gibi kafeinli ve alkol içeren içeceklerden uzak durarak, taze sıkılmış meyve suyu, ev yapımı limonata, maden suyu gibi lezzetli içecekler de tüketilebilir.

-Tuvalet hijyenine fazlasıyla dikkat edilmelidir. Mümkünse alaturka tuvaletler tercih edilmeli, değilse klozet kapağı silinmeli ve ortak kullanım alanlarında klozetlerden su sıçrama ihtimaline karşı gidere tuvalet kağıdı atılmalıdır. Her ne kadar bunun aksini yazsalar da giderin tıkanmasına sebep olunmadığı sürece bebeğin ve annenin sağlığı için bunun yapılması son derece önemli.

-Cinsel ilişkiden önce idrar torbasının boşaltılması ve vajinanın temizlenmesi unutulmamalıdır.

-Mutlaka pamuklu iç çamaşırı giyilmeli ve yalnızca gebelik döneminde değil hiçbir zaman genital bölge kısmı çok sıkı olan kıyafetler giyilmemeli.

-İdrar tutmak da hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirmeye sebep olabileceği için kesinlikle tutulmamalı ve gerekirse öne doğru eğilerek idrar torbasının tamamen boşaldığından emin olunmalıdır.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.