Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması, bebeğin yabancı olarak algılanıp vücudun bebeğe karşı savaşmasını engellediği için iyi bir şey olarak kabul görülür. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması hamilelikte grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklara karşı vücudun savunmasını da zayıflatır.

Grip vücutta ağrıya, ateşe, titremeye sebep olabilir. Bu bulgular hızlıca kötüleşerek zatürreye dönebilir. Bunların görülme sıklığı yoğun olmasa da yapılan araştırmalarda gebelik döneminde ciddi hastalıklara daha yakın olunduğu gözlemlenmiştir. Hamilelikte grip olmak bebeğin düşmesine yada erken doğmasına sebep olabilmektedir.

Grip olmaktan korunmak için her yıl grip sezonu başında yani ekim ayında grip aşısı yaptırmak etkili bir önlem olarak görülebilir. Hamilelikte grip aşısı olmanın anneye veya bebeği bir zararı yoktur. Hatta hamilelik sürecinde aşı olan annelerin bebeklerinin gribe daha az yakalandığına dair bilgiler de mevcuttur.

Evde Neler Yapılabilir?

Hamilelikte grip olunca yükselen ateşi düşürmek için ılık duş almak, soğuk bir şeyler içmek, ince kıyafetler giyinmek etkili olabilir.

-Mümkünse yalnız olmamaya çalışılmamalı ancak gebe eğer yalnız kalırsa sık sık kontrol edilmelidir.

-Gebe bolca dinlenmelidir.

Hamilelikte grip süresince iştahta azalma görülebilir ancak vücudun direncini arttırabilmek için miktarı az da olsa bir şeyler yenmeye özen gösterilmelidir.

-Her zaman olması gerektiği gibi grip süresince de bol sıvı tüketilmeli. Ancak bu sıvıların kafeinsiz olmasına özen gösterilmelidir. Portakal suyu gibi C vitamini içeren meyve sularının tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

-Taze sarımsak, kakule, karanfil ve tarçın antiviral baharatlar olduğundan, tüketilmeleri virüslerle olan savaşta hastaya güç kazandıracaktır.

-Odada sıcak hava nemlendiricileri kullanmak nefes almayı kolaylaştıracaktır.

-Genellikle doktorların gebelik öncesinde alınmasını önerdiği vitaminleri kullanılmaya devam edilmeli yada bu süreçte doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınmaya başlanmalıdır. Takviyelerin içindeki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken; çinko bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Tabletler yerine doğal yollarla karşılanmak istenirse C vitamini yeşil biber, çilek, limon, kivi, brokoli, kavun, mor lahana, ıspanak, mango gibi lezzetli yiyecekler aracılığıyla vücuduna alınabilir. Çinko ise buğday tohumu istiridye, yoğurt, yumurta, yulaf ezmesi, hindi ve sığır etinde bulunmaktadır.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte Grip Nasıl Geçer”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.