Hamilelikte Düşük Neden Olur Belirtileri Nelerdir

Hamilelik sürecinde yaşanan en kötü durumlardan birisi düşük durumudur. Hamilelikte düşük yapan kadınlar ciddi bir ruhsal bunalıma girer. Düşük genellikle hamileliğin 2.3 haftasında ortaya çıkar. Düşük sonunda hamile kadın karnındaki bebeği kaybeder. Hamilelikte düşük olunmasını tetikleyen birçok unsur vardır. Bu unsurlara dikkat etmek gerekir. Hamilelik zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Her 4 bebeğin 3ü genellikle hamileliğin ilk 12. haftasında düşmektedir.

 

Erken Düşük Nedir?

Hamileliğin ilk 12.haftasında geçekleşen düşüklere halk arasında erken düşük denir. Vajina kanaması ile kendini belli eden düşükler anne sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur. Hamilelikte düşük anneyi ruhsal açıdan sıkıntıya sokar. Çünkü bebek beklemenin hayali ile karnında bebeği olan anne birden bu durumun ortadan kalkması ile büyük bir hayal kırıklığına uğrar.  Kanamalar cilt karın ve kasık bölgesinde meydana gelir.

Düşük Anneyi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte düşük sonunda anne büyük acı çeker. Düşükler kadının adet gecikmesi yaşamasına neden olur. İlk 3 ayda düşük görülme ihtimali % 20 civarıdır. Düşükler genelde kanama şeklinde kendini gösterir. Kanamasız düşük uzman doktor tarafından tespit edilir. Düşüklerde kanla birlikte anne karnında dokular kalabilir. Kalan doku parçaları kürtajla alınır.

Düşük Sebepleri Nelerdir?

Düşüğün sebebi tam olarak bilinmez. Fakat uzmanlar bazı durumların düşüğü tetiklediğini ortaya çıkarmıştır. Bebekteki kromozom sayısı eksikse düşük olma ihtimali yüksektir. Uzman doktorlar klinik muayenesi ve ultrason incelemesi ile düşüğü tespit eder. Hamilelikte düşük yapmak yaşla orantılıdır. 20 yaşında olan her 100 kadından 13ü düşük riski taşırken bu sayı 42 yaş üstü kadınlarda 50 ye kadar çıkmaktadır.

Düşük Sonrası Anne Neler Yapmalı?

Hamilelikte düşük sonrası içeride parça kalması durumunda cerrahi operasyon yapılır. Bu gibi durumlar enfeksiyona zemin hazırlar. Kanama süresi 10 günü aşabilir. Düşükten sonra kadınlar 4-6 hafta içinde adet görebilir. Düşük sonrası kadının işe ara vermesi bol sıvı tüketip iyi dinlenip istirahat etmesi gerekir. İyi uyku, sağlıklı ve dengeli beslenme ve psikolojik olarak kendini toparlaması gerekir. Bu süreçte eşlerin yanında yer alıp psikolojik destek vermesi önemlidir.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.