Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı Mı?

Yaz aylarının olmazsa olmazı dondurma, çok sevilerek tüketilen bir sütlü tatlıdır. Özellikle hamileliğinin son ayları yaz aylarına rastlayan anne adaylarının hararetini kestiğinden çok daha fazla tüketilmektedir. Fakat her gıda da olduğu gibi dondurmanın da fazla tüketilmesi özellikle de anne adayları için zararlı olabilir.

Hamilelikte Fazla Dondurma Tüketmenin Ne gibi Zararları Vardır?

Hamilelerin yaz ayları normalin üzerinde hararetli geçmektedir. Özellikle son aylarda anne adayları dondurma yiyerek hararetini ortadan kaldırmak ister. Aslında kararında yenildiği sürece bir zararı yoktur. Aksine ferahlatması nedeni ile faydası bulunmaktadır. Ancak özelikle doğuma yakın son haftalarda anne adayının harareti artar ve aşırı bir biçimde dondurma yemeye başlar. İşte burada dondurma artık yarar yerine zararlı olmaya başlar. Yani yerken ferahlayan anne adayı daha çok yemeye devam eder ve bunların kilo olarak geri döneceğini hiç hesap etmez. Doğum sonrası anneler aldıkları fazla kiloları zaman içinde verirken oldukça zorlanmaktadır. Bu duruma aşırı dondurma yemenin de payı bulunmaktadır.

Hamilelikte Dondurma Yemenin Bebeğe Zararı Olur Mu?

Yenilen dondurma taze, temiz ve güvenilir olduğu sürece hem anneye hem de bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Çünkü dondurma, hafif ve sütlü bir tatlıdır. Annenin yediği her gıda bebeğe ulaşmaktadır ancak bebeğin eşi (beslenme kesesi) plasentadan geçerek bebeğe ulaşacağından dondurmanın soğuk olması bebeği olumsuz olarak etkilememektedir. Annenin vücut ısısı dondurmanın bebeğe ulaşma süresine kadar zaten ılıklaşmaktadır.

Hamilelerin Dondurma Tüketirken Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

 • Hamilelerin haftada 2 kere normal porsiyonlarda dondurma tüketmelerinde bir sakınca yoktur.
 • Hamile bayanlar dondurma süt içeriyor ve kalsiyum ihtiyacımı giderir düşüncesi ile dondurma tüketmemeli sadece serinlemek amaçlı dondurma yemelidir. Ayrıca kalsiyum ihtiyacını peynir, yoğurt, ayran gibi besin maddeleri ile gidermelidir.
 • Hamile olan anne adayları pastörize süt ile yapılan dondurmaları tercih etmelilerdir.
 • Dondurma paketleri açılıp yendikten sonra kalanı dolaba konularak çıkartıp yeniden yenmemelidir.
 • Hamile anne adayları dondurma yemeyi yemeklerden hemen sonra değil, iki öğün arasında ara öğün şeklinde tüketmelidir.
 • Dondurmaları derin dondurucudan çıkar çıkmaz değil birkaç dakika beklettikten sonra tüketmelidir.
 • Dondurma tüketilirken yanında mutlaka su ile birlikte tüketilmelidir. Çünkü boğaz ve solunum yolu enfeksiyonları su ile tüketildiğinde risk azalmaktadır.
 • Ev yapımı dondurmalar tercih edilmelidir. Çünkü fabrikasyon ürünler genelde katkı maddesi içermektedir.

Pastörize süt, vanilya, salep, yumurta, meyve çeşitleri, kakao, şeker gibi içinde bulunan katkısız maddelerle yapılan ev dondurmaları sadece hamileler için değil, herkes için daha sağlıklıdır.

Fabrikasyon Dondurmalardaki Katkı Maddeleri Ve Oranları;

Süt yağı(krema) %10- %16, tatlandırıcılar (şeker ve glikoz karışımı) %14- 19, yağsız süt katı kitlesi (kazein, peynir altı suyu proteinleri, karbonhidrat olarak laktoz içermektedir.) %9- %12, stabilizer ve emülgatörler %0.2- %0.6, su %55- %64 gibi yüzde ölçülerinde çeşitli aroma ve gıda boyaları içeren maddeler bulunmaktadır.

Bütün bu maddeler hem hamile olan anne adayları hem de anne karnındaki bebekler için son derece tehlikelidir.

Gıda boyaları ve aromalar hayvan kökenli yağlar olduğu gibi, yapay aroma esansları ve alkol içermektedir. Bu durumda özellikle alkol içerenler, alkol kullanmayan kişiler ve hamileler için sakıncalı olabilir. Bu yüzden de tüm bu katkı maddelerini içeren sanayi tipi dondurmaları tüketmek özellikle hamile anne adaylarına önerilmez. Normalde de sakıncalı olan bu besinler, plasenta aracılığı ile bebeğe geçer. Yapay tatlandırıcılar, bitkisel ve hayvansal yağlar hem anne adayı için hem de bebek için risklidir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte Dondurma Yemek Zararlı Mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.