Hamilelikte Çikolata Yemek

Hamilelikte Çikolata Yemek

Uzmanlar hamilelik döneminde sınırlı ölçüde çikolata tüketmenin sakıncalı olmadığını söylerler. Fakat sınırsız tüketildiğinde ciddi sorunlar ortaya çıkaracağından fazlasını önermezler.

Fakat günümüzde pek çok gıdada katkı maddeleri olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sebeple de hamile anne adaylarına bilinen markalarda çikolataları tüketilmesi önerilir. Aksi halde yapay tatlandırıcı içeren, içeriği bilinmeyen hayvansal yağlar içeren ve kafein miktarı fazla çikolatalar sağlık açısından risk oluşturmaktadır. Bu riskler anne adayı kadar bebeğe de zarar vermektedir.

Çikolatanın Anne ve Bebeğe Faydaları

Çikolatanın sebep olduğu mutluluk hormonu, anneden bebeğe geçerek anne karnındaki bebeği de olumlu etkilemektedir. Yapılan araştırmalar da anne karnındaki bebeğin daha mutlu olduğu, güldüğü ve her zamankinden daha fazla hareket ettiği gözlemlenmiştir. 300’den fazla anne adayına hamileliği boyunca her gün belli ölçüde çikolata tüketmesi önerilmiştir. Ve bu annelerin doğumundan sonra yapılan gözlemlerde, bebeklerinin ilk altı ayda diğer bebeklere göre daha hareketli olduğu, daha korkusuz olduğu ve daha çok güldüğü gözlemlenmiştir. Tüm bu takip süresindeki anne ve bebeklerin sonuçlarının %100 çikolataya bağlı olduğu söylenmese de büyük ölçüde mutluluk ve hareketlilik çikolataya bağlıdır.

Anne adaylarının aşırıya kaçmadan tercih olarak bitter olmasına özen göstererek çikolata tüketmelidir. Bitter çikolatanın olumsuz etkileri sütlü çikolataya ve beyaz çikolataya göre daha azdır. Bu sebeple de hamile anne adaylarına doktorlar bitter çikolata önerirler. Ayrıca gergin, stresli ve yorucu hamileliklerde mutluluk hormonuna anne adaylarının daha çok ihtiyacı vardır. Belli ölçülerde ve abartmadan olduğu sürece her hamile çikolata tüketmelidir.

Hamilelikte Çikolata Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Çikolata büyük küçük herkesin severek tükettiği bir tatlıdır. Kararında fazlaya kaçmadan tüketilen çikolatanın yararları;

 • Anne adayının enerjisini yükseltir.
 • İçeriğinde kalsiyum barındırdığından, bebeğin diş ve kemik gelişimine faydalıdır.
 • Kalp hastalıklarına karşı hem anneyi hem bebeğini korur.
 • Çikolata antioksidandır.
 • Bebeğin ve anne adayının bağışıklık sistemini arttırır ve daha dirençli bir bağışıklık sistemi olmasına yardımcı olur.
 • Kansere ve kalp hastalıklarına karşı antioksidan içerir.
 • Beynin endorfin salgılamasına sebep olur. Dolayısıyla anne adayının gerginliğini ve stresini alarak mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olur.
 • Endişenin ve tedirginliklerin çok olduğu hamilelik dönemi depresyona girmeye müsait olan bir dönemdir. Çikolata ise sakinleştirici özelliği bulunan etkili bir gıdadır.
 • Gebelik zehirlenmesi çikolata tüketen anne adaylarında daha az görülür.
 • Kan şekeri düştüğünde, yani acıkıldığında çikolata hızla kana karışarak emilir, kan şekerini yükseltir.

Yani çikolata abartılmadan tüketilmediği süresince faydalı bir tatlı, faydalı bir atıştırmalıktır.

Hamilelikte Çikolata Tüketmenin Zararları Nelerdir?

 • Tarihi geçmiş, erimiş tekrar donmuş ya da katkı maddelerinden dolayı bozulmuş çikolataların anne adaylarını zehirleme riski bulunur.
 • Anne adayları tükettiği çikolatanın içeriğini ve katkı maddelerini bilmeden fazla miktarda tüketirlerse hem bebeğe hem de kendi sağlıklarına zarar verebilirler.
 • Çikolata fazla tüketen anne adaylarının fazla kilo almasına sebep olur. Bu durum da hem normal doğum için risk taşır, hem de sezaryen doğum için risk taşır.
 • Fazla çikolata tüketen anne adayının vücuduna fazladan yağ ve kalori yüklenmektedir. Bu da anne adaylarında halsizlik, bitkinlik ve uyku hali yaratacağından anne adayı kendisini sürekli yorgun hissedecektir.
 • Aşırı yağ ve kalori yüklenmesi şeker hastalığına zemin hazırlar.
 • Fazla çikolata tüketmek hamile olan anne adayında yorgunluk yapar.
 • Hamilelerin ayak ve bacaklarında, varis ve şişlikler oluşur.
 • Yüksek tansiyona neden olur. Baş ve ense ağısı yaşanır.
 • Aşırı kilo aldıracağından kilodan kaynaklı olarak sezaryenle doğum yapma ihtimalini yükseltir ki bu da dikişlerle alakalı sorun yaratabilir.
 • Çikolata düşen kan şekerini hemen kana karışarak yükseltse de tekrar acıktırır.

Hamilelik döneminde anne adayının günlük kafein tüketimi 200-300 miligramı geçmemelidir. Günlük anne adayı çay, kahve ve kola tüketiyor ise, çikolata miktarı bununla aynı oranda azaltılarak tüketilmelidir. Miktarı azami, 200 – 300 miligramı geçmemesi konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Riskli bir hamileliğe zemin hazırlamamak için, anne adayı günlük kafein miktarını doğru ayarlamalıdır.  Çünkü çikolata şekerlidir ve hamilelik şekeri oluşturur ve şekeri yükseltir.

Hamilelik süreci hassas bir dönem olup hamile olan anne adayının yemesine içmesine, uyku düzenine ve egzersizine dikkat etmesi gerekir. Hamilelik sonrasındaki kilo verme dönemini daha kısa sürede çözümlemek isteyen anne adayları, doğum öncesindeki beslenmesine dikkat etmelidir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelikte Çikolata Yemek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.