Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağız ve diş bakımı insan sağlığı için önemli bir detaydır. Ağız ve diş bakımı bebeklik döneminde daha hassas bir konudur. Çünkü yeni bebeğin geliş süreci annenin dişlerini ve ağız bakımı daha hassas hale getirir. Annenin beslenme süreci bebeğin gelişimini direk etkiler. Bu yüzden anne her zamankinden daha çok yer ve bu süreçte ağız bakımını ihmal ederse ciddi ağız ve diş sorunları ile karşılaşabilir.  Yeterli diş fırçalama yapılmaması dişlerin kısa sürede çürüyüp dökülmesine neden olur. Fırçalama işinden sonra diş arasında kalan kalıntılar da diş ipi ile temizlenmelidir. Bu kalıntılar dişe ve ağız sağlığına büyük zararlar verir.

Gebelik sürecinde anne adayı dişlerini günde en az 2 defa fırçalamalıdır. Fırçalamadan sonra mutlaka dip ipi ile diş arasındaki kalıntılar temizlenmelidir. Gebelik sürecinde dişler çürümeye daha yatkındır. Gebelik döneminde Ağız ve diş bakımı sağlamak için anneler mutlaka ağız suyu kullanmalıdır. Hamilelik, menopoz ve ergenlik dönemleri diş sağlığı için kritik dönem olup dişler en çok bu dönemlerde kaybedilmektedir. Gebelikte diş kaybı olur gibi batıl bir inanç toplumda insanlarımıza yerleşmiştir. Bu asılsız bir batıl inançtır. Diş kayıpları gebeliğe bağlı değil yeterince bakım ve temizlik yapılmamasına bağlıdır. Yeteri kadar kalsiyum alınmaması durumunda diş kayıpları yaşanır.

Gebelikte bebeğin kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bebek kalsiyum ihtiyacını direk anneden karşılar. Bu durumda anne ciddi kalsiyum ihtiyacı duyar. Telafi edilmeyen kalsiyum diş kayıplarına ve çürümesine neden olur. Gebelik sürecinde hormonsal birtakım değişimler diş çürümesini tetikler. Hamilelik sürecinde kusmalar ve bu kusma sonucu yeterince temizlenmeyen ağız, dişlerin çürümesini tetikler.

 

Ağız ve Diş Bakımı Yaparken Fırça Nasıl Olmalıdır?

Diş macunu ve fırça seçerken gebeler küçük başlı orta sertlikte ve kalın fırçaları tercih etmelidir. Diş etlerinde hassasiyet varsa yumuşak sertlikte fırça tercih edilebilir. Diş eti iltihabı olan anneler mutlaka uzman jinekologla görüşüp tedavi sürecini öyle başlatmalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayı ile son 3 ayında diş tedavisi olmak tavsiye edilmez. Macun seçiminde ise mutlaka diş hekimi ile görüşmek gerekir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır? […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.