Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelik anne için zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu sürecin iyi takip edilmesi gerekir. O yüzden annenin düzenli kontrol yaptırması gerekir. Bazı durumlarda gebelikler sıkıntıya girer. Gebelikte tehlikeli durumlar konusuna çok dikkat etmek gerekir. Bu süreçte hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehdit altındadır. Acil müdahale gerekebilir. Bu durumları bilmek vakit kaybetmeden doktora gitmek hayat kurtarır. Gebeliğin 28. haftasına kadar anneler mutlaka 4 haftada 1 uzman doktora görünmek gerekir. Gebelik yaklaştıkça bu süreç giderek azalmalıdır. Doğum haftasında ise 3 günde bir doktora görünmek gerekir.

Gebeliğin 28 ile 36. haftalarında 2 haftada 1 doktora görünmek gerekir. Gebelikte tehlikeli durumlar olması durumunda mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Adet kanaması 10 gün geçmesine rağmen adet kanaması görülmeyen gebelerde doktora görünmelidir. Gebelik testi pozitif çıktığı andan itibaren düzenli sağlık kontrollerinden geçmek gerekir. İlk kontrollerde kan ve idrardan gebelik testi yapılır.

Gebelikte Tehlikeli Durumlar Ne Zaman Olur

Gebeliğin ilk 3 ayı tehlikelidir. Gebelikte ilk 8 haftada dış gebelik durumu görülebilir. Vajinada kan gelmesi durumunda uzman doktora gitmek gerekir. Bacaklarda ağrı ve şişlik olduğunda ve ateşli hastalıklar geçirildiğinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Kanama ile birlikte özellikle leğen kemiğinde ağrı hissedilmesi tehlikeli durumun işaretçisi olabilir. Çoğul gebelikler genelde risklidir. Tansiyon yükselmesi, bayılma ve dış gebelik durumlarında sağlık ihmal edilmemeli ve uzman doktora görünmek gerekir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.