Gebelikte Diyabet Sorunu

Gebelik döneminde anne vücudunda çok hızlı gelişimler ve değişimler yaşanır. Anne artık çift canlı olduğu için annenin temel ihtiyaçları artmaya başlar. Gebelik döneminde hormonlara bağlı olarak kan şeker seviyesi yükselmeye başlar. Gebelikte diyabet bu zamanda belli olur. Kan şekeri yükselmesi gebeliğin 24.haftasından başlayarak devam eder. Kan şekerinin yükselmesi düşük, rahim içi bebek ölümü, bebekte kalp ve solunum atış düzeninin bozulması gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Gebelikte diyabet yaşayan kişinin doğumu daha zor hale gelir. Diyabet bebeğin iri bir şekilde dünyaya gelmesine neden olur. Diyabet bebeğin doğarken annenin omzuna takılmasına ve doğumun zor hale gelmesine neden olur. Bebeklerde solunum sıkıntısına neden olur. Bebeğin köprücük kemiğinin kırılmasına ve sinir zedelenmesine neden olur. Yumuşak dokunun yaralanmasını tetikler. Bebeğin akciğer gelişimini geciktirir. Bebeğin sezaryen doğumla dünyaya gelmesine neden olur.

Gebelikte Diyabet Sonrası Bebekte Neler Olur?

Gebelikte diyabet doğum sonrasında bebeklerin yüzlerinin iri ve yuvarlak görülmesine neden olur. Bebeklerin cildi kırmızı renklidir. Kulak bölgesinde kıllanma görülür. Baş çevresi de vücuduna oranla daha küçüktür. Karaciğer, kalp ve böbrek üstü bezleri daha büyüktür. Doğum sonrasında ilk 72 saatte kan şekeri 47 ml civarında olmasına hipoglisemi denir. Doğumdan sonra ilk 4 saatlik dilimde ortaya çıkar. İlk saatlerde bebeklerde solunum güçlüğü yaşanır. Bebeklerin kalsiyum ve magnezyum değerleri düşüktür. İlk günün sonunda ortaya çıkar. Bebeklerde kalp büyümesi ve kalp yetmezliği sorunları ortaya çıkarır. Kırmızı kan hücre sayısında artış gözlemlenir.

Gebelikte diyabet konusunda doğum öncesinde anne kan şekerini normal değerlerde tutmalıdır. Tüm gebe kadınlara 24-28 haftalarda mutlaka şeker yükleme testleri yapılmalıdır. Doğum salonlarında canlandırma odaları bulundurulmalıdır. Solunum güçlüğü çeken çocuklar ısı küvetine alınmalıdır. Nemlendirici oksijen uzman doktor kontrolünde verilmelidir. Solunum, nabız, tansiyon ve vücut ısısı sürekli takip edilmelidir. Kan gazları değerlendirip bebeğin akciğer grafisi çekilmelidir. Doğum sonrası kan şekeri kontrol edilip düzenli sağlık kontrollerini yaptırmak gerekir.

Çoğul Gebelik Durumu Nedir?

About Author

admin


2 COMMENTS ON THIS POST To “Gebelikte Diyabet Sorunu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.