Çoğul Gebelik Durumu Nedir ?

Annenin gebelik döneminde birden çok çocuk doğurması çoğul gebelik olarak adlandırılır. Çoğul gebelikte en yaygın olan tür ikiz gebelik durumudur. Çoğul gebelik durumu hem anne hem de bebek açısından ciddi sağlık riskleri taşır.

Çoğul Gebeliğin Anne Sağlığına Etkisi

Çoğul gebelik yaşayan annelerde mide bulantısı ve kusma normal gebelere göre daha çok görülür. Annenin düşük yapma riski çok yüksektir. Anne erken gebelikte kanamalar yaşar. Anne çoğul gebeliğe bağlı olarak kansızlık ve anemi durumları yaşar. Anne erken doğum yapabilir. Antental bölgelerde kanama görülebilir. Annenin yüksek tansiyon dengesini bozar. Anne stres ve depresyon duyguları yaşayabilir. Tüm bu süreçler annenin yaşamını büyük tehlikeye sokabilir.

Çoğul Gebeliğin Bebek Sağlığına Etkisi

Çoğul Gebelik

Çoğul gebelik bebek açısından da son derece sakıncalı durumlar ortaya çıkarabilir. Çoğul gebeliklerde bebek ölümleri yaşanabilir. Daha da kötüsü ikiz bebeklerden birisinin ölümü ile sonuçlanabilir. Erken doğum bebeklerde gelişim geriliğine neden olabilir. Bebeklerin dünyaya anormal gelmesine neden olabilir. Bebeklerde kordon dolanması görülebilir. Bebek oksijensiz kalarak hayati tehlike yaşayabilir. Bebeğin makat bölümü anormal gelişim özelliği gösterebilir. Bebeklerde soluksuzluk ve beslenme sorunu ortaya çıkabilir. Bebeklerde kansızlık görülebilir. Kalplerinde büyüme ve kan şeker düşüklüğü gözlemlenir.

Çoğul Gebelik Durumunda Neler Yapılmalı

Çoğul gebeliğin olduğu durumlarda doğum salonlarında mutlaka canlandırma koşulları oluşturulmalıdır. Hekim, yardımcı personel hazır kıta bekletilmelidir. Ani olumsuz gelişimlerde mutlaka müdahale edilmelidir. Solunum sıkıntısı çeken bebekler için mutlaka nemlendirici oksijen verilmelidir. Bebeğin solunum sayısı, nabız atışı, tansiyonu ve vücut ısısı kontrol altında tutulmalıdır. Bebeğin akciğer grafisi çekilmelidir. Kan şeker düzeyi sürekli takip edilmelidir. Kan sayımı ve kan biyokimyası çıkarılmalıdır. Anneye emzirme konusunda destek verilmelidir. Bebek için uygun koşullar sağlanmadığı sürece anne taburcu edilmemelidir.

Bebeklerde Büyüme Ve Gelişme

About Author

admin


5 COMMENTS ON THIS POST To “Çoğul Gebelik Durumu Nedir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] gebeliğin nasıl olduğunu anlattığımız yazımıza buradan […]

 • […] gebeliğin nasıl olduğunu anlattığımız yazımıza buradan […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.