Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Sağlanır ?

Bebeklerin sağlıklı bir gelişim sürmesi için uyku düzeni önemlidir. Bebeklerde uyku alışkanlığı  fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olumlu katkı sağlar. Bebekler uyuyarak büyürler. Ciddi bir rahatsızlığı olmayan bir bebek günün büyük bir bölümünü uykuda geçirir. Uyku bir bebeğin en temel ihtiyaçlarından birisidir. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan hormonlar uyurken salgılanır. Bu yüzden bebeklerde uyku alışkanlığını iyi sağlamak gerekir. Bu görevde anne ve babalara düşmektedir.

Bebeklerde özellikle karanlık ortamlarda melatonin hormonu daha çok salgılanır. Bu hormon bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Büyümeyi sağlayan hormonlar hipofiz bezleri tarafından salgılanır. Çalışmayan vücut kasları uyku sırasında çalışır ve gelişmeye başlar. Bebekler uyurken büyük enerji depolar. Uyku sırasında bebeklerin beyin gelişimi tamamlanır. Uyku öğrenilen bilgilerin depolanma sürecine katkı sağlar. Uyku beyinde yer alan nöronlar arasında bağın kuvvetlenmesini sağlar.

Bebeklerde Uyku Neden Önemlidir?

Bebeklerde uyku kadar uyku süresi ve kalitesi de önemlidir. İyi uyku çeken bebek uyandığında mutlu olur. Öğrenmeye istekli hale gelir. Yenidoğan bir bebek günde ortalama 18 saat uyur. Bebek bir aylık olunca bu süre 16 saate düşer. 4 aylık bebek 15 saat uyku çeker. Bebek büyüdükçe uyku süresi kısalmaya başlar. Yetişkin bir birey ise günde ortalama 8 saat uyur. Bebeklerin uykusu genelde gece saatlerinde gerçekleşir. Bebekler ilk yıllarda uyuyarak fizyolojik uyum süreçlerini tamamlarlar.

Erken bebeklik döneminde uyku düzeni tam sağlanmamıştır. Gece beslenmesi, bebeğin altını ıslatması, bebeğin uyku düzenini bozar. İlk 6 ayda yaşanan uyku düzensizliği normaldir. Bebeğin uyku odası sessiz ve gürültüsüz olmalıdır. Güvenli güneş alan, nemsiz hava akımı olmayan ve her gün havalandırılan oda olmalıdır.

Bebeklerin Oda Isısı Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin yatak odası ısısı 23 derece çocukların ise 18 derece olmalıdır. Uyurken sırt üstü ya da sağ yana yatık şekilde pozisyon almaları sağlanmalıdır. Yüz üstü yatmak bebeklerde ani bebek ölüm sendromlarına neden olabilir. Bebeklerin solunum tehlikesi yaşamasına neden olabilir. Yatak zemini sert olmalıdır. Yastık ve yorgan kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bebek yorganları hafif pamuklu olmalıdır. Uyku tulumu tercih edebilirsiniz. Bebeklerde uyku alışkanlığı kazandırmak en çok anne ve babanın görevidir. Yenidoğan bebeklere ziyaretçi çok gelir. Bebeğin uyku zamanlarına çok dikkat ederek gelen ziyaretçiler için bebeğin uykusunu sakın bölmeyin.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.