Bebeklerde Pişik Oluşumu ve Nedenleri

Pişik oluşumu bebeklik döneminde en çok görülen sağlık sorunlarından birisidir. Pişik bebeğin huzursuz olmasına, uyku düzeninin bozulmasına, acı çekmesine ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bu yüzden pişik oluşumu nedenlerini bilmek gerekli önlemleri almak ve pişik sırasında doğru hamleler yapmak önemlidir. Pişik konusunda uzmanlar tüm anne ve babalara bazı önemli tavsiyelerde bulunmaktadır.

Pişik Oluşumu Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pişik oluşumu bebek ve büyük çocuklarda çok sık görülen bir cilt problemidir. Daha çok 0-1 yaş bebeklerde çok sık görülür.
  • Pişik oluşumu sonunda ciltte kızarıklıklar, akıntı ve kabuk bağlama görülür. Pişik bölgesinde ağır iltihaplar yaşanır. Pişik daha çok bebek bezinin tene temas ettiği noktalarda meydana gelir.
  • İdrar içinde yer alan mikroorganizmaların tene temas etmesi pişiğe neden olur. Kötü hijyen, ishal, alt bezi sık değiştirmemek, mantar enfeksiyonu, ek besine geçen bebeklerin beslenme alışkanlığının değişmesine bağlı olarak pişik durumları yaşanır.
  • Pişik oluşumunu engellemek için bebek altları 3 saatte bir mutlaka değiştirilmelidir.
  • Pişik için koruyucu pişik kremleri uzman doktor kontrolünde kullanılır. İyileşmeyen pişik durumlarında ise bebekler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
  • Pişik önlemek için sıcak su küveti hazırlanır. Suyun sıcaklığı 38 derece ile 40 derece arasında olmalıdır.

Alt değiştirme bezi sererek bebeğin altı açılır. Alt dışkı yukarıdan aşağı doğru temizlenir. Alt sabunlu bez ile bir güzel yıkanıp silinir. Yıkama işlemi bittikten sonra bebeğin altı kuru havlu ile güzelce durulanır kurulanır. Pişik önleyen zeytinyağı ve krem sürülür. Bebeğin altı güzelce bağlanır. Kıyafetler giydirilir. Bebek uyku pozisyonuna alınır. Bebeğin bedenine uygun bez kullanmak gerekir. Sızdıran bezler bebekte pişiğe neden olur.

Bebeklerde Alt Temizliği Ne Zaman Yapılır ?

About Author

admin


« Previous Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.