Bebeklerde Pamukçuk Sorunu

Bebeklerde Pamukçuk Sorunu

Ağız ve diş bakımı temizliği iyi yapılmayan bebeklerde ağız mantarı ve pamukçuk sorunları ortaya çıkar. Pamukçuk sorunu bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Bebeğin uyku düzeni bozulur. Bebeğe acı verir. Bebek huysuzlaşmaya başlar. Bebeklerde pamukçuk oluşumunu engellemek için bebek ağız bakım ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Uzmanlar tüm anne ve babalara pamukçuk sorunu ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur?

Pamukçuk bebeğin ağız bölgesinde meydana gelen bir enfeksiyon sorunudur. Ağız bakımına dikkat edilmeyen bebeklerde çok sık görülür. Bebeklerde pamukçuk bebeklerin ağzında mantarların neden olduğu bir rahatsızlık durumudur. Pamukçuk daha çok ağız bölgesinde ve vücudun kıvrım bölgelerinde meydana gelir. Parmak arası, koltuk altı, perianal bölge ve kasıklarda meydana gelir.

Bebeğin ağzı içinde meydana gelen pamukçuk bebeğin emmesini, yemek yemesini engeller. Bebeğe şiddetli acılar verir.

Bebeklerde Pamukçuk Çözümü

Pamukçuk oluşmasını engellemek için 1 çay bardağı su içine 1 kaşık karbonat karıştırıp gazlı bez ile bebeğin ağız içi her gün temizlenmelidir. Bebeğin emzik ve biberonları her gün düzenli olarak kaynatılmalıdır. Enfeksiyon sonrası emzik ve biberonlar mutlaka yenilenmelidir. Bebeğin Genital bölgesinin sürekli ıslak kalması pamukçuk oluşumunu tetikler. Kabızlık, döküntü ve kaşıntı sonrası bebekte yanma görülür. Tedavi doktor kontrolünde antifungunal ajanlar verilerek yapılır. Sık bez değiştirmek, koruyucu krem kullanmak pamukçuk için uygulanan yöntemlerdir. Bebeklerde pamukçuk sorunu uzun sürmesi halinde mutlaka bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Aksi taktirde ciddi sağlık sorunları ile karışılabilir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Bebeklerde Pamukçuk Sorunu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.