Bebeklerde İsilik Neden Olur Tedavisi Nelerdir

Bebeklerde isilik bebeklik döneminde yaygın olarak karşılaşılan bir cilt problemidir. Bebeği sıcak tutmak ve kat kat giydirmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Ter bezlerinin aktif olarak çalışmaması ve terin vücuttan atılamamasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. İsilik kırmızı, deride kabarcık ve sivilce şeklinde döküntüler oluşturur. Halk arasında sıcak döküntü olarak bilinir. Bebeklerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bebeklerin cilt gözenekleri büyüklere göre daha küçüktür. Bebekler terleri yetişkinlere göre daha zor atar. Ter atmakta zorlanan bebeklerin gözenekleri kapanır ve isilik oluşmaya başlar. Peki bebeklerde isilik en çok ne zamanlarda olur?

Bebeklerde İsilik Ne Zaman Olur

Bebeklerde isilik daha çok yazın sıcak aylarda görülür. Bebeğin aşırı sıcak ortamda kalması, kalın giyinmesi bebeklerde isilik oluşumunu tetikler. O yüzden bebekler hava şartlarına ve ortama uygun formatta giydirilmelidir. Bebeğin cildinin temiz tutulması önemlidir. Cilt sıcaktan ve kirden korunmalıdır. İsilik bebeklerde düzenli bakımla birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Bulaşıcı olmayan ciddi bir rahatsızlık durumu değildir. Yüz, alın, yanak, gözkapağı ve burun bölgesinde görülür. Vücudun kıvrım bölgelerinde çok sık rastlanır. Bel ve göbek bölümünde görülür. Önlem alınmayan isilik bir hafta içinde vücudun bütün bölgelerine yayılır.

İsiliğin Etkileri Nelerdir

Bebeklerde isilik kaşınma ve yanma oluşturur. Bu da bebeği huzursuz eder. Koltuk altı, kasık bölümü, boyun, ense bölümünde dar ve kalın giyinmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Bol nemlendirici kullanmak ve pamuklu olmayan kıyafet giymek isilik oluşumunu tetikler. Küçük deri döküntüleri zamanla su toplamaya başlar. Bebek cildi sürekli kontrol altına alınmalıdır. Bebekler sıcak havada her gün yıkanmalıdır.

Bebeklerde isilik oluşumunu önlemek aslında göründüğü kadar zor değil. Dar giysi yerine bol giysiler giydirin. Giysiler pamuklu ve ince olsun. Bebekleri terli bırakmayın. Yoğun nemlendirici kullanmayın. Altını sık sık değiştirin. Fazla kalın giydirmeyin. Yıkarken cildin PH dengesine uygun sabun ve şampuan kullanın. Bebeklerin cildinin yetişkin insanlara göre çok daha hassas olduğunu unutmayın. Bebek cildi hakkında daha fazla bilgiyi Bebeklerin Cilt Özellikleri isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.