Bebeklerde Ek Gıda Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı

Bebeklerde Ek Gıda Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı

Bebek gelişiminde ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmelidir. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. 6 .aydan itibaren bebeklerde ek gıda verilmeye başlanır. 6.aydan sonra anne sütü bebeğin temel ihtiyaçlarının ancak % 50 sini karşılayacak düzeydedir. Bebeklerde ek gıda verilirken besinin kaliteli, taze, temiz, günlük, ve yeterli miktarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Haftada 2-3 yeni tamamlayıcı besin ile bebek tanıştırılmalıdır. Her besinden sonra bebeğin alerjik reaksiyonu ölçülmelidir. Alerjik reaksiyon gösteren besine ara verilmeli 15 gün sonra bu besin yeniden verilmelidir. Bebeklerde ek gıda miktarı olarak 1 çay kaşığından başlanarak giderek arttırılarak verilir. Birden fazla ek gıdayı aynı gün denemek doğru değildir. Çünkü çocuğun alerji gösterdiği besini keşfetmeniz zor hale gelir. Hoşlanmadığı ve sevmediği gıdayı vermek için ısrar etmeyin. Birkaç gün sonra yeniden deneyin. Gıdaların hijyenik ve sağlıklı olmasına dikkat edin.

 

Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Verilmeli

6.AY: Bebeğe meyve suları verilebilir. Özellikle elma ve şeftali suyu verebilirsiniz. Yoğurt pastörize edilerek verilir. Yoğurdu günlük cam bardak ve kavanozda mayalayarak verebilirsiniz.

7.AY: Bebeğe meyve ve sebze püresi verebilirsiniz. Gaz sıkıntısı yaratmayacak meyve ve sebze seçmeye özen gösterin. Aroması fazla olmayan meyveler ezilerek rendeleyerek yada püre şeklinde verilebilir.

8.AY: Bebeğin demir ihtiyacı artar. Bu yüzden sebze çorbasına geçiş yapmalısınız. Çorba içine 1 çorba kaşığı yağsız dana kıyması koyabilirsiniz. Havuç kabak, patates, domates ve ıspanak çorbası yapabilirsiniz. Bebeğe bu dönemde yumurta sarısı da vermeye başlayabilirsiniz.

9.AY: İyi pastörize edilmiş peynir vermeye başlayabilirsiniz. Peynirin az tuzlu ve yarım yağlı olmasına dikkat edin. Krem peynirler bu iş için ideal seçim olabilir. Kaynatılmış sütten yapılan tuzu alınmış kibrit kutusu büyüklüğünde peynir verilebilir.

10.AY: Bebek artık et yemeye başlayabilir. Dana eti başta olmak üzere, balık, tavuk ve hindi eti verebilirsiniz. Çiğnemeyi öğrendikten sonra et vermeye başlayabilirsiniz. Bebekler 10.aydan itibaren çiğneme yetenekleri gelişir. Sofraya yetişkinler gibi oturabilir. Sindirimi kolay besinler vermeye çalışın. Mama sandalyesi ile destekli bir şekilde oturmalarını sağlayın.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.