Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

Bebekler 6.aydan itibaren yavaş yavaş diş çıkarmaya başlar. Bebeklerde diş çıkarma süreci sıkıntılı geçer. Diş çıkarma döneminde bebeklerde ateş, halsizlik, huysuzluk ve salya akıntıları görünür.  Bebeklerde diş çıkarma süreci her bebekte farklı gerçekleşir. Üst çenede 10 tane, alt çenede 10 tane olmak üzere toplam 20 diş 3 yaşına kadar gelişimini tamamlayarak çıkar. Diş çıkarma bebek için zor ve yorucu bir iştir. Bu süreçte anne ve babanın telaşlanmadan sakin olması gerekir. Diş çıkarma 3 yaşına kadar süren bir süreçtir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde yüksek ateş ve ishal görülmesi doğal bir durumdur. Bebeklerde ateş 38 dereceye kadar çıkar. Ateş seviyesi 38 derecenin üzerine çıktığında mutlaka uzman doktora gitmek gerekir. Ateş ve ishal durumlarının birlikte görülmesi büyük tehlike arz eder. Ateşlenen bebeğin yüzü temiz steril bir bezle silinmelidir. Yüz için doğal içerikli nemlendiriciler kullanılır. İşaret parmağına gazlı bez sarılıp dişlere masaj yapmak bebeği rahatlatır.

Dişi Ağrıyan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Temiz beze buz kütlesi koyup dişin üstüne soğuk buz kompresi yapmak bebeğin diş ağrısını dindirir. Plastik ve boya maddesi içermeyen diş kaşıyıcılar ile bebeklerde diş çıkarma sürecine destek olabilirsiniz. Havuç gibi sert sebzeler vererek çocuğun diş kaşıntısına destek olabilirsiniz. Diş çıkarma sürecinde bebek aşırı salya ile sıvı kaybı yaşar. Bu yüzden kaybedilen sıvı miktarı mutlaka yerine konulmalıdır.  Bebek sık sık emzirilerek sıvı ihtiyacı karşılanır.  Diş çıkaran bebekler yanaklarını kaşır, kulaklarını çeker. Çünkü diş eti ağrısı bebeğin kulaklarına ve yanağına vurur. Doktor tavsiyesi ile diş jeli ve diş kaşıyıcılar kullanabilirsiniz.

About Author

admin


« Previous Post

2 COMMENTS ON THIS POST To “Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • […] ağız ve diş sağlığı konusunda daha fazla bilgiyi Bebeklerde diş çıkarma süreci isimli yazımızdan […]

 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.