Bebeklerde Büyüme Ve Gelişme

Bebeklik dönemi bedensel gelişimin en hızlı olduğu dönemlerden birisidir. Doğum öncesi dönem ile bebeğin ilk 6 ayında bebeğin fiziksel gelişimi çok hızlı gerçekleşir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi konusunda  etkin birçok unsur vardır. Beslenme, bakım ve koruma bebeğin gelişimini etkileyen en önemli unsurlardır. Mevsimler boy artışını olumlu ve olumsuz etkileyebilir. Işık ve ısı sistemi büyüme hormonu endokrin üzerinde etkilidir.

Bebeklerde Büyüme Nasıl Olur?

Tiroit hormon düzeyinin yüksek olması büyümeyi olumlu yönde etkiler. Kortizon hormon düşüklüğü de büyümeyi olumsuz etkiler. Bebeğin büyüme ve gelişmesi sağlıklı yaşamın temel bir göstergesidir. Fiziksel gelişim denilince akla boy, kilo, kemik, diş, kas, beyin, sinir ve sindirim sistemlerinin gelişimleri gelir. Fiziksel gelişim bireyin kişilik gelişimini etkiler. Büyüme doğumla başlayan bir süreç olup yaşam boyu devam eder ve gençlik sonunda duraklamaya başlar. Bebeğin büyüme ve gelişmesi üzerinde birçok faktör etkilidir. Çevresel faktörler ve genetik faktörler de bebeğin büyüme ve gelişmesi üzerinde etkilidir. Annenin kötü beslenmesi, zayıf bünyeye sahip olması, enfeksiyonlar gibi etkenler bebeğin büyümesine ve gelişmesine engel olur.

Hangi Çocuk Daha Hızlı Büyür?

Bebeğin Büyüme Ve Gelişmesi

Kızların büyümesi erkeklerden daha hızlı gerçekleşir. Çocukluk döneminde beslenme büyümeyi etkiler. Bu yüzden bu dönemde çocukların dengeli ve düzenli beslenmesi gerekir. Kemiklerin ve kas sisteminin gelişmesi için vücudun proteine ihtiyacı vardır. Yetersiz beslenme ve aşırı beslenme gibi durumlar büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkiler. Annenin gebelik döneminde sağlıksız beslenmesi, alkol ve sigara kullanması bebeğin büyüme ve gelişmesine direk etki eder.

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

About Author

admin


2 COMMENTS ON THIS POST To “Bebeklerde Büyüme Ve Gelişme”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.