Bebeklerde Alerjik Döküntü

Bebeklerde Alerjik Döküntü

Deri, insan vücudunda en sık tepki gösteren yerdir ve bebeklerde de doğdukları andan itibaren deri döküntüleri gözlemlenebilmektedir. Döküntülerin bazıları kendi kendine kaybolurken bazıları da bebeklerde alerjik döküntü olduğunun habercisidir. Alerjik döküntü; damarların geçirgenliğinin artması sonucu genişleme olması ve bunu kızarıklık, kaşıntı ve yanmanın takip etmesinin ardından kabarcıkların oluşmasıdır.

Alerjik döküntülerin sebeplerinin başında bebeğin bulunduğu ortamın toz durumu, varsa ortamda bulunan hayvan tüyleri, parazitler, polenler, böcekler, bazı ilaçlar, kimyasal maddeler, bazı gıdalar, kirli hava, güneş ve rüzgar bulunur. Bebeklerde alerjik döküntü herhangi bir sebepten ötürü başlar ve ardından artarak devam eder.

Alerjik cilt döküntülerine kremler, şampuanlar gibi cilt bakım ürünlerine karşı var olan alerji de sebep olabilir. Bebeklerde alerjik döküntü kaşıntı ve kızarıklıkla başlar ve yanmaya kadar ilerleyebilir. Elde, ayakta ve vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

Cilde direkt temas eden ürünler dışında tozu fazlasıyla tutan halıflex gibi halıların bebeklerin bulunduğu ortamlarda kullanılması önerilmez. Kıyafetlerinin de bebeklere özel temizlik ürünleriyle, diğer çamaşırlara karıştırılmadan yıkanması ve özellikle iç çamaşırlarının ütülenerek giydirilmesi bebeklerde alerjik döküntüye karşı önlem olarak son derece önemlidir.

Bebeklerde Alerjik Döküntü Tedavisi

Bebeklerde alerjik döküntü fark edilir edilmez, koruyucu bir ilaçla hastalığın ilerlemesi durdurulur ve döküntüye sebep olan faktör bulunmaya çalışılır. Çikolata, fındık, süt, domates, ve yumurta uzmanlar tarafından bebeklerde alerjik döküntüyü tetikleyen besinler olarak belirlenmiş olsa da tedavinin doğru bir şekilde planlanıp yönetilebilmesi için alerji testiyle döküntüye sebep olan madde tespit edilir. Bunun dışında daha büyük yaşlarda döküntünün psikolojik sebeplerinin de olabileceği bilgisi uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

Deniz mahsulleri, çilek, kimyasal ilaç ve çiçek içeren bitkilerin tüketilmesi de bir çeşit deri döküntüsü olan ürtikere sebep olabilmektedir. Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak bilinen ve tüm vücuda yayılan kızarık plakalardır. Parmakla baskı uygulandığında kızarıklık beyaza döner. Plakalar vücutta aynı yerde 24 saatten fazla kalmaz, sürekli yer değiştirir. Ürtikerin çok fazla tetikleyicisi olabilir.

Tedavide tetikleyicinin hastadan uzaklaştırılması ilk aşamadır. Pamukla giysiler giyilmesi ve ürtikerli bölgeye soğuk kompres uygulanması, duşların en fazla 10 dakika sürmesi ve ılık olması, havlu cilde sürtülmeden kurulamanın sağlanması, banyo sonrasında nemlendirici kullanılması ve bulunulan ortamda ısının dengeli olması bebeklerde alerjik döküntü tedavisi açısından önemlidir.

About Author

admin


ONE COMMENT ON THIS POST To “Bebeklerde Alerjik Döküntü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
 • FlICKR GALLERY
  THEMEVAN

  We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

  Tel : (000) 456-7890
  Email : mail@CompanyName.com
  Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.