Bebek Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Bebekler dünyaya geldikleri anda sindirim sistemleri gelişmemiştir. Bu yüzden ilk başta beslenmesi anneleri tarafından yapılır. ilk 6 ay beslenmede anne sütü çok önemlidir. Anne sütü içinde bol miktarda vitamin, mineral vardır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinler anne sütünde bol miktarda taze ve steril bir şekilde bulunur. Bebek emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü anne yanlış beslendiğinde sütü aracılığı ile bebeğin beslenmesi de olumsuz etkilenir.  Gaz yapan gıda tüketen annelerin bebeklerinde gaz sorunu ortaya çıkar. Uzmanlar emziren annelerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesini şiddetle tavsiye etmektedir.

Bebeğinizi her istediğinde emzirmelisiniz. Bebeğin ihtiyacına cevap vermemek yada geç cevap vermek bebeğin güven duygusunu olumsuz etkiler. İlk 6 ay mutlaka anne sütü verilmelidir. Emzirme gerekirse 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Emziren anne yeterli ve dengeli beslenmelidir. Gaz yapan besinlerden uzak durmalıdır. Öğün atlamamalı, diyet yapmamalıdır. Ramazan aylarında oruç tutmamalıdır. Emziren annenin bol sıvı tüketmesi şarttır. Günde en az 2 litre suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve suyu tüketmelidir. İçinde katkı maddesi olan, kafein ve alkol kullanımından uzak durmalıdır. Gazlı içecekler bebekte sorun yaratabilir.

Emziren Anne İlaç Kullanımı

Baş ağrısı gibi durumlarda anne ilaç almak gerekirse mutlaka uzman doktor kontrolünde ilaç almalıdır. Anne günlük en az 1800 kalori enerji almalıdır. Vücut için gerekli besin öğesini almalıdır. Anne sigara gibi bağımlılık yaratan alışkanlıklardan vazgeçmelidir. Anne stres, kaygı, endişe gibi durumlardan uzak durmalıdır. Annenin psikolojik durumu bebeğe yansır. Bebekler annelerin psikolojik durumunu hisseder. Bebeğin kilo alımı takip edilmeli ve gereksiz yere bebeğe mama verilmemelidir. Anne sütü içerisinde bebek için gerekli herşey bulunur.

Bebeklere günlük taze besinler verilmelidir. Açıkta kalmış beklemiş ve bozulma riski yüksek yiyecekler verilmemelidir. Bebeğe 1 yaşına kadar anne sütü dışında inek sütü vermek doğru değildir. Bebekte alerjik reaksiyona neden olabilir. Anneler gece emzirmesine önem vermelidir. Annelerin gece sütü daha verimlidir. Annede süt yapan prolaktin hormonu gece daha fazla salgılanır. Anne her emzirme sonrası mutlaka en az 1 bardak su içmeli sıvı alımına önem vermelidir.

About Author

admin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RECENT COMMENTS
FlICKR GALLERY
THEMEVAN

We are addicted to WordPress development and provide Easy to using & Shine Looking themes selling on ThemeForest.

Tel : (000) 456-7890
Email : mail@CompanyName.com
Address : NO 86 XX ROAD, XCITY, XCOUNTRY.