Ana sayfa » Yenidoğan Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı?

Yenidoğan Bebeğin Ateşi Kaç Olmalı?

Yenidoğan sağlığı, oldukça önemsenmesi gereken konuların başında gelmektedir. Dünyaya getirmiş olduğunuz bebeğinizin sağlığı, hayata ilk başladığındaki vücut fonksiyonları, hayatının geri kalanı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Zira bebek dünyaya geldikten 48 saat içerisindeki süre kritik bir süredir. Bu süre zarfında anne taburcu edilmez, bebeğin hayati fonksiyonları incelenir ve değerlendirme yapılır. Yenidoğan ateşi kaç olmalı sorusu da son derece önemli olan ve mutlaka takip edilmesi gereken detaylar arasında yer almaktadır.

Yenidoğan Hayati Bulguları

Yenidoğan ateşi, 35,8 ila 37,9 arasında normal olarak kabul edilmektedir. Bebeğin doğumundan sonra, ateşinin gözlemlenmesi son derece doğaldır. Ancak yeni doğanda herhangi bir enfeksiyon görülmesi durumunda ateş 42 dereceye kadar çıkabilmektedir. Bu durum, bebeğin hayati tehlikesi olduğu ve mutlaka müşahede altında tutulması gerektiğini ifade etmektedir. Dahili sistemlerde meydana gelen bu enfeksiyon, uzman hekimler tarafından tedavi edilmezse, yüksek ateş bebeğin havale geçirmesine; vücut organlarının bütünlüğünün bozulmasına ve ne yazık ki hayatını dahi kaybetmesine neden olabilir. Yüksek ateş bebeklerde kalıcı hasara yol açabilir.

Yenidoğan ateşi, uzman hekimler tarafından kontrol altında tutulması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Anne karnından çıkan ve dünyaya yeni adım atan bebeğin sağlığını tanımlamamıza yetecek bir unsur da ‘ateş’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Enfeksiyon riski olan bebeklerde, yüksek ateş gözlemlenebilir. Bu mutlaka tedavi edilmelidir.

2 Aydan küçük bebeklerin kulaktan ateş ölçülmesi doğru değildir. Bu durumlarda rektal ölçüm en güvenilir olanıdır. Eğer bebeğinizin ateşi 38 derecenin üzerindeyse ortada büyük bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin üzerindeki kat kıyafetlerinizi çıkartın ve 15-20 dakika sonra ateşini tekrar ölçün. Eğer ateş düşmemiş ise en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. Bebeklerde ateş küçümsenecek, beklenecek bir durum değildir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Pamukçuk Sorunu başlıklı makalemizde bebeklerde pamukçuk ilacı, bebeklerde pamukçuk neden olur ve bebeklerde pamukçuk tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.