Ana sayfa » Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

Sezaryen Doğum Neden Yapılır?

Gebe annelerin doğumu normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere iki şekilde gerçekleşir. Günümüzde en yaygın doğum biçimi sezaryen doğum yöntemidir. Ağrısız ve acısız doğum yöntemi olarak bilinir. Doğum ve sancı korkusu olan kadınlar genellikle bu yöntemi tercih etmektedir. Uzman doktorlar ise normal doğumun sezaryen doğuma göre daha sağlıklı olduğunu söylemektedir. Çünkü  sezaryen doğum bir nevi operasyondur ve her operasyon gibi büyük riskler taşır.

Hastanın normal doğum mu yoksa sezaryen mu yapacağına uzman doktorlar karar verir. Kişinin sağlık durumu uygun değilse sezaryen tercih edilebilir. Normal doğum aşamasında ani gelişen olaylar doğumun sezaryen olmasına neden olabilir. Doğum başladıktan sonra hastaya suni solunum verilir. Bebeğin vücudunun dışarıya çıkış süreci doğumun çeşidini belirler. Doğum sürecinin işleyişine göre doğum normal yada sezaryen yapılır.

Sezaryen Doğuma Ne Zaman Karar Verilir ?

Doğum çeşidine 36.haftadan sonra jinekolog uzmanları karar verir. İri bebek sendromunda genelde sezaryen doğum yöntemi kullanılır. Bebeğin 4000 gr ve üzeri doğması durumunda iri bebek sendromu ortaya çıkar. Bebekler doğum kanalına gelirken büyük hasarlar bırakabilir. Çocukluk çağında görülen kemik ve eklem hastalıkları da doğumun sezaryen olup olmayacağında etkin rol oynar.

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Gereklidir ?

Doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması durumunda sezaryen doğum yöntemine başvurulur. Bebeğin kalp atış ritmi bozulduğunda, rahim bölgesinde istenen büyüklüğün oluşmaması, bebeğin kordon dolanması gibi tehlike ile karşı karşıya kalması durumunda sezaryen yöntemi uygulanır. Bebeğin ilk dışkısını anne karnına yapması da anne ve bebek sağlığı açısından sakıncalı durumlar doğurur. Bu gibi durumlarda doğum sezaryen olarak yaptırılır. Sezaryen doğum anne ve bebek sağlığını korumak için yapılır. Anne acı çekmek istemiyorsa sezaryen doğumu tercih edebilir. Fakat bu operasyonda son söz her zaman uzman doktora aittir. Sezaryen yöntemi ile doğum daha çok estetik bozulma kaygısı yaşayan kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Düşük Neden Olur Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde düşüğü engelleme yolları, Düşük neden olur ve hamilelikte düşük hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

5 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.