Ana sayfa » Sezaryen Doğum Dikişleri İçin Neler Yapılır?

Sezaryen Doğum Dikişleri İçin Neler Yapılır?

ciddi bir operasyondur. Bu operasyon sonrası iyileşmenin sağlanması için düzenli olarak temizlenmeli ve pansuman yapılması gerekir.  Sezaryen operasyonunda rahim, fasyo, cilt altı ve doku katman bölgesine dikişler atılır. Dikiş atılmasının sebebi estetik görüntünün bozulmaması ve yaranın enfeksiyon kapmasını önlemektir.  Sezaryen yönteminde genelde cilt kesi yöntemi uygulanır. Kesiler genelde karın alt bölgesine yatay şekilde atılır.

Bazı özel durumlarda bu kesi göbek altından aşağıya dik şekilde atılır. Cildin altından atılan dikişler çoğu zaman görülmez.  Sezaryen doğum dikişleri eriyen dikiş malzemesinden yapılır. Dikişler seri bir şekilde atılıp tek tek atılmaz. Dikişlerde süreklilik esastır. Bu dikişlere halk arasında adı verilir.

Sezaryen Doğum Dikişi Nasıl Yapılır

Sezaryen doğum dikişleri

Sezaryen doğum dikişleri tek tek iple atılan dikişlerde dikiş malzemesi kendiliğinden erimez. Dikişler 15 gün içinde alınır. Yapıştırıcı bant ile dikiş atma ise kullanılan bir diğer yöntem olup şeffaf bant üzerine uygulanır. Yara kenarının birleşmesini sağlamak amacıyla atılır.  Estetik dikişler iç bölgeden atıldığı için dışarıdan fark edilmesi zordur. Sezaryen sonrası dikişler cildin üst tabakası epitel tabakaya atılır. Hastalar dikiş sonrası 3 gün banyo yapmaz Dikiş alanında birleşme ve dokuların eski duruma gelmesi 1 haftayı alır. Erimeyen dikişler ise uzman doktor tarafından 1 hafta sonra alınır. Sezaryen doğum dikişleri ilk atıldığı haftada vücutta ödemler ortaya çıkarabilir. Dikiş alanı sertleşir ve şişer. Şişliklerin artması durumunda doktora gitmek gerekir. Sezaryen doğumlarda dikiş bölgesinde ilk günlerde ağrı oluşmaması normal bir durum olup hafif ağrı ve yanma görülür. Cilt keşişi etrafında uyuşukluk meydana gelir. Uyuşukluğun geçmesi için hastanın iyi istirahat etmesi şarttır. Sezaryen doğum ile ilgili detaylı bilgiyi Sezaryen Doğum Neden Yapılır isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde gebelikte beslenme nasıl olmalı, hamileler nasıl beslenmeli ve hamilelikte beslenmenin önemi hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.