Ana sayfa » İkiz Gebelik Nasıl Olur?

İkiz Gebelik Nasıl Olur?

Gebelik anne için çok güzel bir dönemdir. Bir an önce doğumun olmasını ve bebeğini kucağına almasını bekler. Doğum süreci genelde tüm anneler için sıkıntılı bir süreç olmuştur. Gebelikte çoğul gebelik daha risklidir. Ülkemizde en çok görülen çoğul gebelik durumudur. Çünkü anne karnındaki yumurta sayısı arttıkça durumun hassasiyeti ve önemi artmaktadır. Normal doğumda gebelik süresi 40 hafta sürerken ikiz gebelik durumunda bu süre 35. haftaya kadar düşebilir. Annenin normal mi sezaryen doğum mu yapacağına bebeğin duruş pozisyonuna bakarak uzman doktorlar karar verir.

ikiz Gebelik Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğumda bebekler sıra ile doğum kanalına girmeye başlar. Önce öndeki bebeğin başı doğum kanalına girer sonra arkadaki bebeğin başı girer. Bebekler sıra ile doğum kanalına girerse normal doğum gerçekleşirken doğum kanalına girilmemesi durumunda sezaryen doğum ile bebekler anne karnından çıkartılır.

ikiz Gebelik Riskleri

ikiz gebelik durumunda çoğu zaman doğum yöntemi olarak sezaryen doğum tercih edilir. Bunun sebebi bebeklerin ve annenin riskli durumudur. Anne vücut ağırlığı aşırı artarsa erken doğum riski artar. Bu durumda anneye sezaryen doğum yöntemi uygulanır. Bebeklerin birisinin doğum kanalına baş aşağı değil de makata gelecek şekilde gelmesi bebeğin kordon dolanmasına neden olur. Bu da bebek için büyük risk taşır. Bu durumda anneye sezaryen doğum yaptırılır. Anne karnında yer alan ve kilosu az olan bebekler her zaman risk altındadır. Bu gibi durumlarda kilosu az olan bebeği kurtarmak adına anneye normal doğum yerine sezaryen doğum yaptırılır.

Çoğul Gebelik Nedir? 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Meydana Gelen Değişiklikler başlıklı makalemizde gebelik süreci, hamile anne vücut değişimi ve hamilelikteki değişiklikler hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.