Ana sayfa » Hamilelikte Vejetaryenlik

Hamilelikte Vejetaryenlik

Hayvansal gıdaların dâhil olmadığı beslenme şekli ile beslenen kişilere vejetaryen denir. Hamilelikte vejetaryenlik ise uzun süredir tartışılan konular arasında yer almaktadır. Vejetaryen olan anne adaylarının nasıl beslenmesi gerektiği konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Ama çoğunluğun vardığı ortak kanı bilinçli biçimde ve uygun kombinasyonlar ile uygulanan beslenme şekli ile hamilelik sürecinin fazla risk oluşturmadan geçirilebileceği düşüncesidir.

Vejetaryanizmde, insanlara biyolojik açıdan bakıldığında etobur mu, yoksa ot obur mu olduğu konusu uzun süre tartışılmıştır. Hayvansal gıda yememe eğilimi ne kadar katı kurallarla yasaksa proteinsel sağlık riskleri de bir o kadar yüksektir. Farklı görüşler çatıştıkça vejetaryenlik farklı gruplara ayrılarak tanımlanmaya başlamıştır.

Vejetaryenlik Tanımları

Semi-vejetaryen;

Bu kişilerin diyetinde hayvansal gıda olarak balık, kümes hayvanları, yumurta, süt ve süt ürünleri bulunmaktadır.

Ovo vejetaryen;

Bunların diyetinde sadece yumurta yenebilir. Et ile süt ve süt ürünleri yoktur.

Lakto vejetaryen;

Sadece süt ve süt ürünleri ile ilgili, peynir, yoğurt, ayran vb. gibi gıdalar diyet listesine dahildir.

Vegan;

En katı kuralları olan vejetaryanlardır. Hiçbir şekilde hayvansal gıda tüketmeyi reddederler. Sadece bitkisel olarak beslenirler.

Pescetarian;

Hayvansal gıda olarak sadece balık diyetlerinde bulunmaktadır.

Frutarian;

Vejan kadar katıdır fakat fazladan olarak bitkilerin tüketilip tüketilmemesi için de bazı katı kuralları bulunmaktadır. Örneğin hiç et ve süt ürünlerini tüketmemenin yanında Frutarian olanlar bitkilerde de koparınca yenisini vermeyecek olanları yemeyi reddetmektedir. Örneğin ağaç dalından koparılan herhangi bir meyve tekrar meyve vereceğinden tüketilebilirken, yerdeki havucu ya da başka bir sebzeyi yememektedirler çünkü onun tekrar vermeyeceğini düşünerek onlara bu ve benzeri sebzeler de yasaktır.

Hamilelik Ve Vejetaryen Diyet

Hamilelik dönemi, protein ve enerji başta olmak üzere besin ihtiyaçlarının arttığı bir dönem olup, vejetaryen anne adayının bazı durumlarda olumsuz, bazı durumlarda olumlu olarak etkilemektedir.

Olumlu yanı, vejetaryen olan anne adayı sebze ağırlıklı beslendiği için fazla lifli besleneceğinden kabızlık problemi çekmeyecektir ve böylece kilo kontrolü kolaylaşmış olacaktır. Vejetaryen olmayan anne adayı ise kilo sorununu daha fazla yaşamak zorunda kalacaktır.

Protein;

Organizmamızın yapı taşlarını oluşturan proteinler, amino asitlerden oluşur. Doğada 20 çeşit amino asit bulunmaktadır. Bunların bazılarını bünye üretir bazıları ise dışarıdan alınmaktadır. Hayvansal proteinler “tam protein” olarak adlandırılır, bitkisel proteinler tam olmayan proteinler olarak adlandırılmaktadır.

Protein ihtiyacını gidermek için mutlaka et tüketmek gerekmemektedir. Süt ve sür ürünleri de protein içerdiğinden protein ihtiyacı bu gıda maddelerini tüketerek de giderilebilir.

Demir;

Hamilelik döneminde en çok ihtiyaç duyulan minerallerdendir. Et, balık, kümes hayvanları ile bazı bitlilerde demir bulunmaktadır. Ancak vejetaryen anne adayı et tüketmediklerinden sadece sebzelerdeki demir de yetersiz kalacağından takviye olarak demir destekli vitaminler kullanması önerilmektedir.

Kalsiyum;

Kalsiyum mineralleri de hamilelik süresince çok önemli bir mineraldir. Kalsiyum anne karnındaki bebeğin kemiklerinin ve dişlerinin oluşumunda gerekmektedir. En çok süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum lakto vejetaryenler için avantajlı bir durumdur. Çünkü lakto vejetaryen anne adayları süt ve süt ürünlerini rahatlıkla tükettiklerinden sorun yaşamamaktadır. Ancak doktor gerek görürse bazı vitamin takviyeleri de yapılabilir.

D Vitamini;

Kalsiyumun emilimi için D vitamini gereklidir. D vitamini insan vücudunda güneş ışığı yardımı ile üretilmektedir. Süt ve süt ürünleri de D vitamini konusunda oldukça zengindir.

Folik Asit;

Sebze ve meyvelerin büyük bir kısmında yüksek miktarlarda folik asit bulunmaktadır. Bu nedenle hamile olan vejetaryen anneler bu konuda şanslı sayılırlar. Folik asit çocukların sinir sisteminin oluşmasında çok önemlidir.

B12 Vitamini;

B12 protein sentezi ve hücre bölünmesi için gereklidir. Sadece hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bitkilerde B12 bulunmasa da süt ve süt ürünlerinden karşılanabilen bir vitamindir.

Çinko;

Vejetaryen anne adaylarında çinko düzeyi oldukça düşüktür. Çinko eksikliği ise doğum komplikasyonlarına neden olma riski bulunmaktadır.

Sonuç olarak bakıldığında, vejetaryen anne adaylarının farklı yollarla eksikliği olan gıda maddelerinin yerine alternatif vitaminlerle destek verilerek çözümlenmektedir. Hamileliğinin ilk günlerinden başlayarak doktoruna hangi tür vejetaryen olduğunu belirtmeli, beslenme listesini ona göre ayarlanması sağlanmalıdır. İlk bakışta vejetaryen olan hamileler ciddi endişeler yaşasa da bu konu problem olarak görülmemelidir. Çünkü önemli olan eksikliği bilmek ve beslenme programını hazırlarken eksiklikleri takviyelerle gidermektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yolculuk Yapmak başlıklı makalemizde gebelikte sehayat, hamilelikte uzun yol ve hamilelikte uzun yola çıkılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.