Ana sayfa » Hamilelikte Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte Meydana Gelen Değişiklikler

Gebelik anne için çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte anne tüm yaşantısına dikkat etmek zorundadır. anne vücudunda bir takım değişiklikler meydana getirir. Bu süreçte meydana gelen değişimleri annenin bilmesi ve hazırlıklı olması gerekir. Gebe kaldıktan sonra anne adayı düzenli olarak doktora gitmelidir. Bu süreç hakkında detaylı bilgiler almalıdır. Gebelikte planlı sağlık kontrolü önem taşır. Böylece anne hafta hafta vücudunda meydana gelen değişikliklerin farkında olur. Paniğe kapılmadan sağlıklı bir süreç geçirir.

Gebelik Değişimleri Ne Zamana Kadar Devam Eder

Gebelik süreci yumurta ve sperm  hücrelerinin döllenmesiyle başlar. Bu süreç doğum sürecine kadar devam eder. Değişimlere ayak uydurmak için anneler bu konuda bilinçli olmalıdır. Zigot 7 gün içinde embriyoda rahim bölgesine tutulur. Embriyo gelişmeye başlarken çeşitli hormonlar sentezlenmeye başlar. Anne adayı bu süreçte fiziksel ve ruhsal değişimler içine girer.

Gebelikte Meydana Gelen Değişimler Nelerdir

Anne gebelik sürecinde sıvı tutum miktarı artmaya başlar. Kandaki kolestrol, trigliserit ve sertbest yağ oranları artmaya başlar. Vücudun demir ihtiyacı artar. Çünkü gebelik süreci anne karnındaki bebek demir ihtiyacının direk anneden karşılanmasıyla devam eder. Bu yüzden anneye demir takviyesi yapmak gerekir. Annenin bağışıklık sistemi baskılanmaya başlar. Kandaki pıhtılaşma miktarı artar. Anne kalbi artık daha hızlı atmaya başlar. Annenin göğüs kafesi genişler ve diyafram yükselir. İdrarla birlikte anne vücudunda artık glikoz atımı gerçekleşir.

Anne adayı hızlı kilo almaya başlar. Gereğinden fazla alınan kilolar hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkiler. Anne adayının cilt, tırnak ve saçlarında bir takım değişiklikler meydana gelir. Meme ve karın bölgesinde çatlamalar oluşur. Yüz bölgesinde doğuma bağlı cilt lekeleri oluşur. Cilt renk olarak koyulaşmaya başlar. Vajina bölgesinde akıntı akışında artış görülür.  Meme başında veyaz ve sarı renkte süt gelmeye başlar. Progestoron hormon seviyesi artmaya başlar. Diş ve diş eti sorunlarında artış meydana gelir.

Sağlıklı bir gebelik için neler yapılmalı?

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Doğum Neden Yapılır? başlıklı makalemizde sezaryen doğum nasıl yapılır, sezaryen doğum ne zaman yapılmalı ve sezaryen doğum nedir hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.