Ana sayfa » Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelikte Grip Nasıl Geçer

Hamilelikte bağışıklık sisteminin zayıflaması, bebeğin yabancı olarak algılanıp vücudun bebeğe karşı savaşmasını engellediği için iyi bir şey olarak kabul görülür. Ancak bağışıklık sisteminin zayıflaması , soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklara karşı vücudun savunmasını da zayıflatır.

Grip vücutta ağrıya, ateşe, titremeye sebep olabilir. Bu bulgular hızlıca kötüleşerek zatürreye dönebilir. Bunların görülme sıklığı yoğun olmasa da yapılan araştırmalarda gebelik döneminde ciddi hastalıklara daha yakın olunduğu gözlemlenmiştir. Hamilelikte grip olmak bebeğin düşmesine yada erken doğmasına sebep olabilmektedir.

Grip olmaktan korunmak için her yıl grip sezonu başında yani ekim ayında grip aşısı yaptırmak etkili bir önlem olarak görülebilir. Hamilelikte grip aşısı olmanın anneye veya bebeği bir zararı yoktur. Hatta hamilelik sürecinde aşı olan annelerin bebeklerinin gribe daha az yakalandığına dair bilgiler de mevcuttur.

Evde Neler Yapılabilir?

Hamilelikte grip olunca yükselen ateşi düşürmek için ılık duş almak, soğuk bir şeyler içmek, ince kıyafetler giyinmek etkili olabilir.

-Mümkünse yalnız olmamaya çalışılmamalı ancak gebe eğer yalnız kalırsa sık sık kontrol edilmelidir.

-Gebe bolca dinlenmelidir.

Hamilelikte grip süresince iştahta azalma görülebilir ancak vücudun direncini arttırabilmek için miktarı az da olsa bir şeyler yenmeye özen gösterilmelidir.

-Her zaman olması gerektiği gibi grip süresince de bol sıvı tüketilmeli. Ancak bu sıvıların kafeinsiz olmasına özen gösterilmelidir. Portakal suyu gibi C vitamini içeren meyve sularının tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

-Taze sarımsak, kakule, karanfil ve tarçın antiviral baharatlar olduğundan, tüketilmeleri virüslerle olan savaşta hastaya güç kazandıracaktır.

-Odada sıcak hava nemlendiricileri kullanmak nefes almayı kolaylaştıracaktır.

-Genellikle doktorların gebelik öncesinde alınmasını önerdiği vitaminleri kullanılmaya devam edilmeli yada bu süreçte doktor kontrolünde vitamin takviyesi alınmaya başlanmalıdır. Takviyelerin içindeki C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken; çinko bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Tabletler yerine doğal yollarla karşılanmak istenirse C vitamini yeşil biber, çilek, limon, kivi, brokoli, kavun, mor lahana, ıspanak, mango gibi lezzetli yiyecekler aracılığıyla vücuduna alınabilir. Çinko ise buğday tohumu istiridye, yoğurt, yumurta, yulaf ezmesi, hindi ve sığır etinde bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde boğaz ağrısına çözüm, boğaz ağrısına ne iyi gelir ve hamilelikte boğaz ağrısı hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.