Ana sayfa » Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur ?

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olur ?

Cinsellik hayatımızın en önemli aktivitesinden birisidir. Hamilelik süreci başladıktan sonra çiftler cinsel yaşamlarına ara verirler. Bebeğe zarar vermemek adına cinsel yaşama son veren çiftler aslında çok önemli bir detayı atlamaktadır. Gelelim hamilelikte cinsel ilişki nasıl olur sorusuna. Cinsel yaşam bebeğe zarar vermez. Gebeliğin her döneminde çiftler cinsel ilişkiye girebilir. Uzmanlar bunda bir sakınca olmadığını açıklamasına rağmen anne ve babalar bu korkularını aşmış değiller.

Cinsellik anneye mutluluk hormonu salgılar. Bu da bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler. Cinsel ilişki bir fizyolojik olay olup bebeğin zihinsel gelişimine herhangi bir etkisi yoktur. Fakat bir çok anne ve baba hamilelik sürecinde cinsel ilişkiye girildiğinde bebeğin zeka geriliği ile doğacağını düşünmektedir. Bu yüzden kendi kendilerine cinsel yaşamlarına ara vermektedir.

Hamilelikte Cinsel Pozisyonlar

Hamilelikte cinsel ilişki yapılırken pozisyon çok önemlidir. Anne adayının zorlanmaması gerekir. Sert ve acı verilerek yapılan cinsellik anneye de bebeğe de zarar verebilir. Fakat usulüne uygun ve yumuşak dokunuşlarla yapılan cinselliklerin bebeğe ve anneye bir zararı yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki sadece riskli gebelik durumlarında yapılması sakıncalıdır. Düşük ve erken doğum riski olan gebeliklerde cinsellik bebeğe zarar verebilir. Annenin psikolojik endişeleri varsa da hamilelikte cinsel ilişki yapmaktan uzak durmak gerekir. Babanın herhangi bir cinsel rahatsızlığı yoksa cinsellik gebeliğin her döneminde yapılabilir. Kanamalar, enfeksiyon durumları, düşük riski, erken doğum riski, ve psikolojik sorunlar cinselliği kısıtlayan ve engelleyen durumlardır.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Olmadan Önce Neler Yapılır? başlıklı makalemizde sezaryen doğum, sezaryen doğum ne zaman yapılmalı ve sezaryen doğum riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.