Ana sayfa » Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı tedavisi çok zor bir hastalık olmamakla birlikte belirtileri ortaya çıkar çıkmaz müdahale etmek yapılabilecek en doğru şeydir. Müdahale ertelenirse tedavi süreci zorlaşabilir ve hamilelik sürecinde bağışıklık sistemleri zayıflayan anne adaylarının bebekleri zorlaşan tedavi sürecinden olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden belirtileri hissedildiği an evde uygulanabilecek yöntemlerle kontrol altına alınabilir.

Aşağıdaki yöntemler doğal olsalar da ilaçlı tedavilerde olduğu gibi doktora danışmak ihmal edilmemelidir. Aşağıda yer alan doğal tedavi yöntemlerinde herhangi bir malzemeye alerji gibi bir hassasiyet olması durumunda anne adaylarının bu yöntemi tercih etmemesi çok önemlidir.

Boğaz Ağrısına Doğal Çözümler

-Doğal antibiyotik olan sarımsağı çiğneyerek yemek hamilelikte boğaz ağrısı için önerilen bir tedavi yöntemidir.

-Rendelendikten sonra kaynatılarak hazırlanan zencefil çayı limonlu ve ballı tüketildiğinde son derece etkili olacaktır.

-Kaynamış suya katılan bir çay kaşığı toz tarçın, bir tutam karabiber ve 2 çay kaşığı ballı karışımı iyice karıştırıp soğumadan tüketmek de hamilelikte boğaz ağrısı tedavisinde çözüm olarak kullanılabilir olsa da itiraf etmeliyim ki tadı pek hoş değil.

-Ihlamur soğuk algınlığına karşı geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmakla beraber sıcak tüketilerek boğaz ağrısına da iyi gelir. Ihlamuru kaynatırken içine elma veya ayva dilimleri, çubuk tarçın; demlendikten sonra içine birazcık karabiber atmak etkisini arttıracaktır.

-Bir avuç fesleğen yaprağını bir bardak suyla kaynatıp süzdükten sonra elde ettiğiniz suyu hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi sürecinde gargara olarak kullanabilirsiniz.

-Daha etkili bir gargara isterseniz havanda ezilen yarım çay bardağı hardal tohumunu, 2 tatlı kaşığı balı, 1 çay kaşığı tuzu ve yarım limonu 2 su bardağı suda kaynatıp soğuduktan sonra kullanabilirsiniz.

-Yarım su bardağı ılık suya 2 çay kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırarak eritin. Soğumadan önce 5 dakika süreyle gargara yapmanız balgam söktürür ve boğazdaki kan dolaşımını arttırır. Tuz sayesinde bakterilerin olumsuz etkileri de azalır.

-Sıcak süt boğazınızı yumuşatarak gıcıklığı gidermekle birlikte solunum yollarını genişletip nefes almayı rahatlatacaktır.

-Nar hamilelikte boğaz ağrısı şikayetine önlem olarak tüketilebilirken, hamilelerin direncini yükselterek bağışıklık sistemlerini güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Lohusalık Dönemi Nedir ? Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde lohusa anneler, lohusalık bakımı ve lohusalık dönemi hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.