Ana sayfa » Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelikte Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelik anne için zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Bu sürecin iyi takip edilmesi gerekir. O yüzden annenin düzenli kontrol yaptırması gerekir. Bazı durumlarda gebelikler sıkıntıya girer. Gebelikte tehlikeli durumlar konusuna çok dikkat etmek gerekir. Bu süreçte hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehdit altındadır. Acil müdahale gerekebilir. Bu durumları bilmek vakit kaybetmeden doktora gitmek hayat kurtarır. Gebeliğin 28. haftasına kadar anneler mutlaka 4 haftada 1 uzman doktora görünmek gerekir. Gebelik yaklaştıkça bu süreç giderek azalmalıdır. Doğum haftasında ise 3 günde bir doktora görünmek gerekir.

Gebeliğin 28 ile 36. haftalarında 2 haftada 1 doktora görünmek gerekir. Gebelikte tehlikeli durumlar olması durumunda mutlaka uzman doktora görünmek gerekir. Adet kanaması 10 gün geçmesine rağmen adet kanaması görülmeyen gebelerde doktora görünmelidir. Gebelik testi pozitif çıktığı andan itibaren düzenli sağlık kontrollerinden geçmek gerekir. İlk kontrollerde kan ve idrardan gebelik testi yapılır.

Gebelikte Tehlikeli Durumlar Ne Zaman Olur

Gebeliğin ilk 3 ayı tehlikelidir. Gebelikte ilk 8 haftada dış gebelik durumu görülebilir. Vajinada kan gelmesi durumunda uzman doktora gitmek gerekir. Bacaklarda ağrı ve şişlik olduğunda ve ateşli hastalıklar geçirildiğinde mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Kanama ile birlikte özellikle leğen kemiğinde ağrı hissedilmesi tehlikeli durumun işaretçisi olabilir. Çoğul gebelikler genelde risklidir. Tansiyon yükselmesi, bayılma ve dış gebelik durumlarında sağlık ihmal edilmemeli ve uzman doktora görünmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde hamilelikte diş sağlığı ve hamilelikte diş sağlığı nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.