Ana sayfa » Çoğul Gebelik Riskleri Nelerdir

Çoğul Gebelik Riskleri Nelerdir

Gebelik sürecinde anne adayının karnında birden fazla bebeği taşıması sürecine çoğul gebelik dönemi denir. Ülkemizde en yaygın çoğul gebelik durumu ikiz gebeliktir. Her 100 kadından 1 tanesinde çoğul gebelik görülür. Çoğul gebelikler anne için riskli bir gebelik durumudur. Bu durumda anne çok hassas olmalı düzenli sağlık kontrollerinden geçmelidir.

Çoğul gebeliğin nasıl olduğunu anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Çoğul Gebelik Kimlerde Görülür ?

Bu gebelikler genelde geçmişte ailesinden birisinde olan kişilerde görülür. Yani genetik yatkınlık çoğul gebelikte oldukça önemli bir etkendir. İleri yaşlarda hamile kalan kadınlarda da çok görülme olasılığı bir hayli yüksektir. Özellikle dört doğumdan fazla doğum yapan kadınlarda çok sık görülür. Afrika ve Amerika kökenli kadınlarda çok sık görüldüğü tespit edilmiştir. Aşılama ve ilaç tedavisi gören kadınlarda  görülme ihtimali yüksektir.

Çoklu gebelik

Birden fazla gebelik durumunu anlattığımız İkiz Gebelik Nasıl Olur yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çoğul Gebelik Sürecinde Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Gebelik sürecinde anne aşırı kilo alır. Anne 20 kiloya kadar kilo alabilir. Annelerde mide bulantısı normal doğuma göre 3 kat fazla gerçekleşir. Kadınlar bu süreçte çok zorlanır. Özellikle bedenlerini taşımada zorlanır. Annelerde kansızlık ve anemi görülür. Çünkü bu süreçte bebekler tüm ihtiyaçlarını anneden temin etmektedir. Annenin vücudunda enerjiye ihtiyacı artar. Annelerde düşük yapma riski artar. Erken doğumlar görülebilir. Çoğul gebeliklerde genelde uzmanlar sezaryen doğum yöntemini tercih etmektedir. Anne adaylarında tansiyon problemi başta olmak üzere birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Anne için gebelik zor ve sıkıntılı bir hale gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İkiz Gebelik Nasıl Olur? başlıklı makalemizde çoğul gebelik riski nelerdir, ikiz gebelik ve ikiz gebelik riskleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.