Ana sayfa » Çocuklarda Yüksek Ateş Düşürme Yolları

Çocuklarda Yüksek Ateş Düşürme Yolları

Çocuklarda yüksek ateş, sıklıkla karşılaşılabilen akut durumlar arasında yer almaktadır. Özellikle ebeveynlerin zor durumda kaldığı ve alternatif yöntemler denediği yüksek ateş, çocuklarda pek farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Yanlış beslenme, olası alerjen, diş çıkarma; aşı vurulma ve mikrop kapma ateş yükselten unsurlar arasında yer almaktadır. Çocuklarda yüksek ateş mutlaka dikkate alınması gereken durumlar arasındadır. Çocuklarda ateş düşürmek için kullanılan birçok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Günlük deneyimlerimizden de bildiğimiz gibi sirkeli su bu yöntemler arasında yer almaktadır. Çocuğun kollarının altını, burnunu, boynunu ve bacaklarını sirkeli su ile ovmak tercih edebileceğiniz yöntemler arasında yer almaktadır.

Ateş Düşürme Nasıl Yapılır?

Çocuklarda yüksek ateş sorunu görüldüğü zaman ilk yapılması gereken, hekimi arayarak bu konuda tavsiye istenmelidir. Çocuğunuzun sağlığı ile ilgili alacağınız önerileri dinlemeniz gerekiyor. Yüksek ateş sorunu beraberinde birçok hastalığı getirebildiğinden, dikkate alınmalı ve bu sorun için çözüm önerisi bulunmalıdır. Yüksek ateş düşürmek için doktor önerisi ile ateş düşürücü şuruplar da içirebilirsiniz. Kendiniz çözüm üretmeye çalışmayın. Bu alanda uzman birine danışmanız en iyisi olacaktır.

Ancak şuruplar her yaş grubu için önerilmez. Özellikle 2 yaşının altındaki çocuklar için şurup tavsiyesi doktorlar tarafından verilmez. Çoğu zaman yüksek ateş tek başına geçebileceği gibi, soğuk su ile kompres yaparak da bu sorundan kurtulmanız mümkün. Ancak özellikle ilaç tercih edecekseniz, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Aksi halde çocuğunuzu tehlikeye atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Ateş Yükselmesi başlıklı makalemizde bebeklerde ateş, bebeklerde ateş düşürme ve bebeklerde ateşlenme hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.