Ana sayfa » Bebeklerde Pişik Oluşumu

Bebeklerde Pişik Oluşumu

genelde bebek bezinin temas ettiği noktalarda meydana gelir. Bebek cildinde en fazla görünen deri sorunudur. Genellikle 8 aylık bebeklerle 1 yaşına giren bebeklerde çok sık görülür. Bebeklerde pişik her 3 bebekten birinde görülür. Anne sütü ile beslenen bebeklerde çok az görülür. Hazır gıda ve inek sütü ile beslenen bebeklerde beslenme alışkanlığına bağlı olarak ortaya çıkar.

?

Bebeklerde pişik derinin nemli ve ıslak kalması ile birlikte ortaya çıkar. Nemli kalan deriye bezlerin temas etmesi sonucu pişikler meydana gelir. İdrarda bulunan maddeler, dışkıdaki enzimler, softa tuzları, ağızdan alınan ve bağırsaktan atılan ilaçlar ve temizlik bezleri pişiğe neden olur. Dışkılanma sayısı arttıkça pişik görülme ihtimali artar. İshal olan bebeklerde pişik çok sık görülür. Bebeğin altı mutlaka zamanında değiştirilmelidir. Bebeğin altı sıvı sabunla iyi temizlenip durulama işlemi iyi yapılmalıdır. Talk pudrası kullanımı da pişik oluşumunu tetikler.

Bebeklerde Pişik Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde pişik oluşumu  kendini birçok belirti ile gösterir. Deride kızarma ve deri kuruluğu pişik habercisidir. Ödem ve mantar oluşumu, açık yaralar, derinin birbirine sürtülmesi pişik oluşumuna neden olur. Pişik tedavisinde amaç hasar görmüş cildin iyileşmesini hızlandırmaktır. Pişiğin tekrar oluşmasının önüne geçmektir. Yeni doğan bebeğin altı saat başı kontrol edilmelidir. Bebeklik döneminde ise 3 saatte bir altı mutlaka kontrol edilmelidir. Gece uykusu olan bebeğin altı da mutlaka kontrol edilmelidir. Bebeğin bedenine uygun bebek bezi kullanılması gerekir. Bez bebeğin bedenine 1 beden büyük olabilir. Küçük beden bezler pişik oluşumunu tetikler. Bebeğin derisi kuru tutulmalı ve sık havalandırılmalıdır. Bez değiştirirken ılık su ile bebeğin altı temizlenmelidir. Bilinmedik uygulamalardan da uzak durmak gerekir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

2 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.