Ana sayfa » Bebeklerde Pamukçuk Sorunu

Bebeklerde Pamukçuk Sorunu

Ağız ve diş bakımı temizliği iyi yapılmayan bebeklerde ağız mantarı ve pamukçuk sorunları ortaya çıkar. Pamukçuk sorunu bebek için ciddi bir sağlık sorunudur. Bebeğin uyku düzeni bozulur. Bebeğe acı verir. Bebek huysuzlaşmaya başlar. Bebeklerde pamukçuk oluşumunu engellemek için bebek ağız bakım ve temizliğine dikkat etmek gerekir. Uzmanlar tüm anne ve babalara pamukçuk sorunu ile ilgili önemli tavsiyelerde bulunmaktadır.

?

Pamukçuk bebeğin ağız bölgesinde meydana gelen bir enfeksiyon sorunudur. Ağız bakımına dikkat edilmeyen bebeklerde çok sık görülür. Bebeklerde pamukçuk bebeklerin ağzında mantarların neden olduğu bir rahatsızlık durumudur. Pamukçuk daha çok ağız bölgesinde ve vücudun kıvrım bölgelerinde meydana gelir. Parmak arası, koltuk altı, perianal bölge ve kasıklarda meydana gelir.

Bebeğin ağzı içinde meydana gelen pamukçuk bebeğin emmesini, yemek yemesini engeller. Bebeğe şiddetli acılar verir.

Bebeklerde Pamukçuk Çözümü

Pamukçuk oluşmasını engellemek için 1 çay bardağı su içine 1 kaşık karbonat karıştırıp gazlı bez ile bebeğin ağız içi her gün temizlenmelidir. Bebeğin emzik ve biberonları her gün düzenli olarak kaynatılmalıdır. Enfeksiyon sonrası emzik ve biberonlar mutlaka yenilenmelidir. Bebeğin Genital bölgesinin sürekli ıslak kalması pamukçuk oluşumunu tetikler. Kabızlık, döküntü ve kaşıntı sonrası bebekte yanma görülür. Tedavi doktor kontrolünde antifungunal ajanlar verilerek yapılır. Sık bez değiştirmek, koruyucu krem kullanmak pamukçuk için uygulanan yöntemlerdir. Bebeklerde pamukçuk sorunu uzun sürmesi halinde mutlaka bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Aksi taktirde ciddi sağlık sorunları ile karışılabilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizde bebek neden kabız olur, bebeklerde kabızlığın çözümü ve bebeklerde kabızlık hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.