Ana sayfa » Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözümü

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Çözümü

Kabızlık bebeklik döneminde yaşanan en önemli sindirim sistemi problemlerinden birisidir. bebeğin sağlığını olumsuz etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Kabız olan bebeklerin uyku düzeni bozulur ve sürekli ağlamaya huysuzlaşmaya başlar. Kabızlık vücut tarafından sindirilen besinlerin dışarı atılmasında yaşanan sorundur. Özellikle katı gıdaya geçiş sürecinde bebeklerde kabızlık çok sık görülür. Kabızlık bebekte karın ağrısına neden olur. Daha çok 2 yaşında tuvalet eğitimi verilirken çok sık görülür. Kabızlık konusunda uzmanlar tüm anne ve babalara bazı önemli tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bebeklerde kabızlık ne zaman görülür ?

Bebeklerde kabızlık anne sütünden ek besine geçiş sürecinde çok sık görülür. Bebeklerde karın ağrısına neden olur. Tuvalet eğitimi alan bebeklerde görülür. Kabızlık durumu bebekte araştırılırken doğumdan sonra ilk 24 saat içinde dışkı yapıp yapmadığına bakılır. Kabızlık durumunun süresi göz önüne alınır. Dışkının genel özelliği, idrar kaçırma problemi yaşayıp yaşamadığına dikkat edilir.

Bebeklerde kabızlık nedeni

Bebeğin kabız olmasının en önemli nedeni günlük süt miktarının fazla olması, inek sütü alerjisi, fazla posasız gıda alımı, sıvı kaybı, beslenme sorunu, çölyak hastalığı, şeker hastalığı, kalsiyum yüksekliği, potasyum azlığı, nörolojik hastalıklar, kronik rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar inceleme altına alınır. Kabızlığın en sık görülme nedeni bebeğin dışkı tutamaması durumudur. Tuvalet eğitimi sırasında korku ve stres yapan çocuklarda çok sık görülür. Vücudun nişasta ve lif dengesinin bozulması kabızlığı tetikler. Bu yüzden yeterli miktarda sıvı almak ve nişasta lif oranına dikkat etmek gerekir. Makarna ve pilav tüketmek kabızlık sorununu tetikler. Kabız olan bebeğe makarna ve pilav vermeyin.

Kabız olan bebeğe ne yapılmalı

Yeşil sebze ve salata tüketmesini sağlayın. Tahıl olarak yarısı beyaz diğer yarısı esmer olsun. Çocukları günün belli saatlerinde tuvalete çıkarmak ve tuvalet alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Kayısı ve erik kompostosu, armut püresi ve kuru meyveler bebeklerde kabızlık sorununu giderir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde İsilik Neden Olur Tedavisi Nelerdir başlıklı makalemizde bebeklerde isiliğin sebebi, bebeklerde isilik neden olur ve bebeklerde isilik tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.