Ana sayfa » Bebeklerde Gaz Sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı

sancısı, bebek 3 haftalık olunca görünmeye başlar. bebeklerde 4 ay sürer. Bebeklerde gaz sancısı genelde günün aynı saatlerinde görülür. Haftada en az 3 gün gaz sancısı yaşanır. Gaz sancısı günlük 5 saat sürer. Gaz sancısı olan bebeklerde ağlama nöbetleri yaşanır. Gaz sancısı olan bebeklerde yüksek tonlu ağlama, ayakları karın bölgesine çekme, karın şişkinliği, bağırsak seslerinin artması, kusma, kabızlık, sık kaka yapma gibi durumlar yaşanır.

Gaz Sancısı İle Nasıl Mücadele Edilmeli?

Bebeklerde gaz sancısı ile mücadele etmenin en iyi yolu konuyu iyi kavramaktır. Yani gaz sancısına neden olan etmenlerin tespit edilip durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bebek 4 aylık olduğunda gaz sancısı kendiliğinden düzelir. Sindirim sistemi hareketliliğine bağlı olarak gaz sancısı görülür. Annenin beslenmesi bebeğin gaz sancısını direk etkiler. Bu yüzden anne beslenirken gaz yapan besinlerden uzak durması gerekir. Gaz sancısı genetik yollarla bebeğe geçebilir. Merkezi sinir sisteminin iyi çalışmamasına bağlı olarak gaz sancısı durumları görülebilir.

Bebeklerde gaz sancısı

Bebeklerde gaz sancısı sürecini azaltmak için anneler mutlaka bebeklerini ilk 6 ay emzirmelidir. Kucakta hafif dans eder tarzda bebeğin sallanması bebeğin gazını çıkartır. Okşayarak, görsel ve işitsel seslerle ve dokunarak bebeğin gazı çıkartılabilir. Kucakta bebeğin yüzü aşağıya bakacak şekilde kol üzerine yatırılıp bebeğin gazı çıkartılabilir. Gaz gideren ilaçları ancak doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Ağlama nöbeti geçiren bebeklere masaj yaparak bebekler sakinleştirilir. Çevredeki uyaranlar mutlaka azaltılmalıdır. Anne ve baba bebeği sakinleştirmelidir. Anne beslenmesine dikkat etmelidir. Soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, brokoli, yeşil biber, kabuklu deniz ürünleri, ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Doktor önerisi olmadan ilaç ve bitkisel ilaç kullanımından uzak durmalısınız.

Bebeğinize ayıracağınız her vakit çok değerlidir. Onların hastalıklarına karşı mücadele edebilmeniz çok önemlidir. Bu sebeple bilmediğiniz uygulamalardan uzak durmalı, bebeğinize yapacağınız her türlü davranış için mutlaka doktor tavsiyesi almalısınız.

Bebeklerde Ateş Yükselmesi

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Pişik Oluşumu başlıklı makalemizde bebeklerde pişik, bebeklerde pişik nasıl olur ve pişik nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.