Ana sayfa » Bebeklerde Ek Gıda Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı

Bebeklerde Ek Gıda Takviyesine Ne Zaman Başlanmalı

Bebek gelişiminde ilk 6 ay mutlaka anne sütü verilmelidir. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. 6 .aydan itibaren bebeklerde ek gıda verilmeye başlanır. 6.aydan sonra anne sütü bebeğin temel ihtiyaçlarının ancak % 50 sini karşılayacak düzeydedir. Bebeklerde ek gıda verilirken besinin kaliteli, taze, temiz, günlük, ve yeterli miktarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Haftada 2-3 yeni tamamlayıcı besin ile bebek tanıştırılmalıdır. Her besinden sonra bebeğin alerjik reaksiyonu ölçülmelidir. Alerjik reaksiyon gösteren besine ara verilmeli 15 gün sonra bu besin yeniden verilmelidir. Bebeklerde ek gıda miktarı olarak 1 çay kaşığından başlanarak giderek arttırılarak verilir. Birden fazla ek gıdayı aynı gün denemek doğru değildir. Çünkü çocuğun alerji gösterdiği besini keşfetmeniz zor hale gelir. Hoşlanmadığı ve sevmediği gıdayı vermek için ısrar etmeyin. Birkaç gün sonra yeniden deneyin. Gıdaların hijyenik ve sağlıklı olmasına dikkat edin.

 

Bebeklerde Ek Gıda Ne Zaman Verilmeli

6.AY: Bebeğe meyve suları verilebilir. Özellikle elma ve şeftali suyu verebilirsiniz. Yoğurt pastörize edilerek verilir. Yoğurdu günlük cam bardak ve kavanozda mayalayarak verebilirsiniz.

Bebeklerde Ek Gıda

7.AY: Bebeğe meyve ve sebze püresi verebilirsiniz. Gaz sıkıntısı yaratmayacak meyve ve sebze seçmeye özen gösterin. Aroması fazla olmayan meyveler ezilerek rendeleyerek yada püre şeklinde verilebilir.

8.AY: Bebeğin demir ihtiyacı artar. Bu yüzden sebze çorbasına geçiş yapmalısınız. Çorba içine 1 çorba kaşığı yağsız dana kıyması koyabilirsiniz. Havuç kabak, patates, domates ve ıspanak çorbası yapabilirsiniz. Bebeğe bu dönemde yumurta sarısı da vermeye başlayabilirsiniz.

9.AY: İyi pastörize edilmiş peynir vermeye başlayabilirsiniz. Peynirin az tuzlu ve yarım yağlı olmasına dikkat edin. Krem peynirler bu iş için ideal seçim olabilir. Kaynatılmış sütten yapılan tuzu alınmış kibrit kutusu büyüklüğünde peynir verilebilir.

10.AY: Bebek artık et yemeye başlayabilir. Dana eti başta olmak üzere, balık, tavuk ve hindi eti verebilirsiniz. Çiğnemeyi öğrendikten sonra et vermeye başlayabilirsiniz. Bebekler 10.aydan itibaren çiğneme yetenekleri gelişir. Sofraya yetişkinler gibi oturabilir. Sindirimi kolay besinler vermeye çalışın. Mama sandalyesi ile destekli bir şekilde oturmalarını sağlayın.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Sağlanır ? başlıklı makalemizde bebeklerde ideal uyku süresi, bebeklerde oda sıcaklığı ve bebeklerde uyku alışkanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.