Ana sayfa » Bebeklerde Ayak Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Bebeklerde Ayak Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır ?

Sağlıklı bir bebek yetiştirmenin en önemli kuralı temizlik ve bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Bebek temizliği ve bakımında ayak temizliği önemli yer tutar. ve bakımı yapılırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmeyen her husus bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. ve bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Bebeklerde Tırnak Bakımı

Bebeklerde ayak temizliği yaparken ilk duran tırnak bakımıdır. Bebek ayakları çok kolay enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Bebek ayakları yıkanırken özellikle parmak araları iyi temizlenmelidir. Bebek ayak tırnakları kesilirken tırnaklar düz hat şeklinde kesilmelidir. Yuvarlak ve oval kesimler bebekte tırnak batmasına neden olur. Bebek tırnakları kesildikten sonra mutlaka ayaklar temizlenmelidir. Bebeklerin ev içinde çıplak ayakla dolaşmasına izin verilmemelidir. Bebekler 2 yaşına kadar topuklarının üzerine tam basamazlar. Bu  durum 2 yaşından sonra düzelir. Böyle durumda paniklemeyin.

Bebeklerde Ayakkabı Seçimi

Ağır ayakkabı seçimi bebeklerin hareket yeteneğini kısıtlar. Bebeğin yürümesini zorlaştırır ve geciktirir. Bebek ayağına uymayan ayakkabılar bebeklerde ayak kemik bozukluğuna neden olur. Bebek ayakkabısı yumuşak ve hava geçiren türden olmalıdır. Hava geçirmeyen ayakkabılar bebeğin ayağının terlemesine ve mantar oluşumuna neden olur.

Yürümeye başlayan bebeklerin yürüme zeminleri sert olmalıdır. Sert olması bebeğin denge merkezini daha iyi kullanmasını sağlar. Ayak tabanındaki sinir uçlarının daha iyi hissedilmesini sağlar. Kalın tabanlı bebek ayakkabıları sinir ucundaki uyarıcıların beyine iletilmesini engeller. Bebek ayakkabısının taban kısmı yumuşak ve esnek yapıda olmalıdır. Arka kısmı ise topuğun dışa dönmesini engelleyecek biçimde sert ve kavrayıcı biçimde olmalıdır. Bebek ayakkabısı yürürken çocuğun taban ve parmak hareketlerini kısıtlamamalıdır. Bebek ayakkabısının tabanının iç kısmı tabanı destekleyecek biçimde hafif bir yükseltiye sahip olmalıdır. Bebek ayakkabıları bebeğin ayağını tam olarak kavramalı ve gereksiz yere sıkmamalıdır. Bebek ayakkabısı rahat ve hafif olmalıdır. Bebek ayakkabısı kaymayan bir maddeden yapılmış olmalıdır.

Bebeklerde Alt Temizliği  yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz 🙂

Bir önceki yazımız olan Bebek Kıyafetleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ? başlıklı makalemizde bebek giyim, bebek giyim nasıl olmalı ve bebek giysisi hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.