Ana sayfa » Bebeklerde Ateş Yükselmesi

Bebeklerde Ateş Yükselmesi

yükselmesi en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Birçok ateş yükselmesi beraberinde havale ile sonuçlanıp, ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bebeklerde ateş yükselmesi vücudun ısısının belirli bir düzeyin üstüne çıkması durumudur. Vücut ısımız gün içinde değişiklik gösterir. Sabah saatlerinde 36 derece olan vücut ısımız öğleden sonra 37,5 seviyesine yükselir. Vücut ısımızı birçok etkene bağlı olarak değişir. Egzersizler, sık giyinme, havanın sıcaklığı, uyku düzenimiz, yediğimiz yiyecek ve içecekler vücut ısımızı değiştirir.

Ateş Yükselmesi Nasıl Olur?

Rektal ölçümlerde ve ağızdan ölçümlerde 38 derece, kulak ölçümlerinde 37,5 derece koltuk altı ölçümlerinde ise 37,2 baz alınarak hesaplama yapılır. Her yıl yaklaşık 110 milyon insanda ateş yükselmesi vakası görülür. Bu sayının % 30 luk kısmını ise çocuklar oluşturur. Ateş yükselmesi birçok hastalığın habercisi olabilir. Ateşlenmenin altında yatan neden uzman doktorun yaptığı test ve teşhislerle anlaşılır.

Bebeklerde ateş yükselmesi vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır. Ateş pek çok etkene bağlı olarak gerçekleşir. Bir çok hastalığın habercisi ve belirtisi olabilir. Ateş yükseldiğinde vücut aşırı enerji harcamaya başlar. Kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır. Vücudun oksijen ve sıvı ihtiyacı artar. Boyun, kalp ve akciğer bölümlerine kan daha fazla ulaşır. Vücut önemli organları koruma altına almak için bazı organlara fazla kan gönderimi yapar. Vücut kendini korumak adına ısısını arttırır. Vücudun kol ve bacaklardaki damarları süzülmeye başlar.

Bebeklerde Yüksek Ateş

Ateş Yükselince Ne Olur?

Ateşlenme sonucunda enerji tüketimi artar. Sıvı ihtiyacı çoğalır. Oksijen tüketimi artar. Kalp ve solunum hızlı çalışmaya başlar. Huzursuzluk, halsizlik, beslenme sorunları ortaya çıkar. Kalp yetmezliği ve ateşli nöbetleri tetikler. Bebeklerde özellikle ilk 3 ayda çok tehlikeli sonuçlar doğurur. Sosyo ekonomik düzeyi düşük, kansızlık çeken ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde çok görülür.

Bebeklerde ateş yükselmesi virüs kaynaklı solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarının habercisidir. Orta kulak iltihabı, sinüzit, ishal, idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere bir çok hastalığın habercisidir. Zatüre, menenjit, verem, diş çıkarma, kanser, sıcak çarpması, tiroit hastalıklarında ateş yükselmesi çok sık görülür.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.