Ana sayfa » Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

Bebeği rahatlamak için en sık başvurulan yöntemlerden birisi bebek masajıdır. bebek ile anne arasındaki bağı kuvvetlendirir. Bebekte gaz sorunu başta olmak üzere birçok sorunun çözülmesini sağlar. Bebek masajı bebeği rahatlatır ve rahat bir uyku çekmesini sağlar. Bebek masajı yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Uzmanlar bebek masajı yaparken anne ve babaların şu hususlara dikkat etmesini tavsiye etmektedir:

Bebek masajı annenin bebeğe temasını sağlar. Bu da bebekte güven ve sıcaklık hissi oluşturur. Bu yüzden bebek mesajları düzenli olarak yapılmalıdır. Annenin bebeğe teması ile bebeğin dış dünyaya iletişimi başlar. Bu yüzden bu temasın çok ince ve nazik dokunuşlar şeklinde gerçekleşmesi gerekir.

Bebek Masajı Ne Zaman Yapılmalı ?

Bebeğin sağlıklı olması anne ile bebek arasında etkileşimi arttırır. Bu yüzden bebeğinizin masajını günün belirli saatlerinde belirli bir düzene göre yapılması gerekir.

Masaj bebeğin solunum, dolaşım ve sindirim sistemini düzene sokar. Bu yüzden bebek masajı bebeğin karnı doyduktan sonra uyku saatinden önce yapılmalıdır. Böylece bebeğin gazı çıkar ve rahat uyku çeker.

Yumuşak dokunma bebeği rahatlatır ve güzel bir uyku çekmesini sağlar. Masaj yaparken çocuğun canını yakmamaya özen gösterin.

Dokunuş bebeğin vücut ısı sistemini düzene sokar. Antikor üretimi artar ve bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir.

Geçmişte özellikle Asya uygularlıklarında bebek masajı tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Bebek masajı özellikle düşük ağırlıklı doğan prematüre bebeklerde kilo artışına olumlu katkı sağlar. Bu yüzden ihmal edilmemelidir. Prematüre Bebek Nedir ?

Masaj yaparken çocukla göz teması kurup onunla konuşun. Ona şarkılar ninniler söyleyerek onu rahatlatmaya çalışın.

Masaj bebeği rahatlattığı gibi annenin süt miktarını arttırır. Bebeğin daha huzurlu olmasını iyi uyku çekmesini sağlar.

Masaj yapılan ortamın sıcaklığı 25 derece olmasına özen gösterin. Yüksek sıcaklık bebeğin aşırı terlemesine düşük sıcaklık ise bebeğin üşüyüp soğuk almasına neden olur.

Masaj yaparken yere kesinlikle battaniye serin. Zemin yumuşak olmasına dikkat edin. Bebeğin ilgisini çeken cisimleri ortadan kaldırıp bebekle göz teması içinde olun.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Alt Temizliği Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde bebeklerde alt temizliği, bebeklerde bez değişimi ve yenidoğan alt temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.


admin

Hamile, Çocuk, Anne ve Bebek Sağlığı hakkında her şey.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Bizi takip et

Utanma, iletişim kur. İlginç insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi seviyoruz.